SZCZECINEK

6 października 2017 r.

Po 20 minutach od wyruszenia z Czarnem, pojawiłem się w Szczecinku. Tego dnia już dała się jesień we znaki. Niemniej jednak miasto wydawało się bardzo ładne. Najpierw udałem się na rynek. Zbliżały się urodziny kumpla, więc kupiłem mu płytę Maryli Rodowicz jako prezent. Z prezentu był bardzo zachwycony. Z rynku udałem się do parku koło jeziora Trzesiecko, a następnie do szczecineckiego zamku. W szczecineckim zamku obecnie jest hotel – szkoda, że nie ma tam muzeum. Na koniec udałem się nad dworzec, by wrócić do domu – najpierw pociągiem do Miastka, potem autobusem do Słupska, a ze Słupska pociągiem TLK do Gdańska.

HISTORIA: Pierwsza wzmianka o grodzie pochodzą jeszcze z walk Bolesława Krzywoustego o Pomorze Zachodnie. Książę wołogoski Warcisław IV w 1310 roku założył miasto Nowy Szczecin. Miasto powstało na południe od istniejącej już osady rybackiej Kiecz. Od 1368 do 1390 roku istniało Księstwo szczecineckie. W 1409 oraz 1423 roku odbyły się dwa zjazdy na zamku, w którym uczestniczyli książęta pomorscy, mistrzowie krzyżaccy, a w drugim także Eryk Pomorski – król Danii, Szwecji i Norwegii. W XVI wieku miasto było niszczone przez zarazy i pożary. W okresie wojny trzydziestoletniej miasto było wielokrotnie niszczone. Od 1637 miasto znajdowało się pod panowaniem państwa brandenbursko-pruskiego, w 1701 roku należało do Prus. W 1807 roku Szczecinek zajęły wojska Napoleona. W czasach II wojny światowej wzniesiono w mieście dwa duże kompleksy koszar i system umocnień Wału Pomorskiego na zachód od miasta. 27 lutego 1945 roku Rosjanie weszli do miasta. Od 1945 roku Szczecinek stał się miastem polskim.

CO WARTO ZOBACZYĆ ?
• Zamek Książąt Pomorskich
• Park Miejski i jezioro Trzesiecko
• Wieża kościelna św. Mikołaja
• Plac Wolności wraz z ratuszem

CZY WIESZ, ŻE…

• W Szczecinku urodzili się: pan Aleksander Wolszczan – radioastronom, pani Małgorzata Ostrowska – piosenkarka, pan Paweł Małaszyński – aktor, pan Grzegorz Lewandowski – piłkarz i pan Adam Giedrys – polski astronom.

https://pl.wikipedia.org/

2 komentarze do „SZCZECINEK

  1. Barbara Faltynowska-Domańska Odpowiedz

    Przepiękne miasto, w którym można naprawdę wypocząć 🙂

    • Michał Sosnowski Autor wpisuOdpowiedz

      Zgadza się, bardzo ładne miasto na jeziorami Trzesiecko, Wielimie i Wilczkowo 😀 Pozdrawiam 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *