ŻYRARDÓW

Z

11 lutego 2019 roku

Po zwiedzeniu Skierniewicach i Mszczonowa przyszła kolej na Żyrardów. Zawsze wydawał mi się przemysłowym miastem. Zdecydowana większość miasta stanowiły budynki mieszkalne dla pracowników związanym z przemysłem włókienniczym. Zauważyłem, że na niektórych ulicach jedna połowa mieszkań była w graffiti z Legią, a druga połowa za Widzewem. Po pobycie w Żyrardowie następnym przystankiem był Grodzisk Mazowiecki.

 

HISTORIA:  Historia Żyrardowa rozpoczyna się w 1833 roku, kiedy do wsi Ruda Guzowska, należącej do dóbr hrabiów Łubieńskich, przeniesiono fabrykę wyrobów lnianych, utworzoną w 1828 roku w Marymoncie. 24 czerwca 1829 roku postanowiono założyć spółkę pod nazwą „Karol Scholtz i Spółka”, w której skład wchodzili: Tomasz, Jan i Henryk Łubieńscy, Józef Lubowidzki – wiceprezes Banku Polskiego i Karol Scholtz – radca handlowy Banku. Miała ona zająć się rozwojem mechanicznego przędzenia lnu na maszynach wynalezionych przez Filipa de Girarda. W 1845 przez Żyrardów ruszyła kolej na trasie Warszawa-Wiedeń przez Żyrardów. 13 marca 1857 zakłady zostają zakupione przez Karola Hiellego i Karola Dittricha, którzy zajmują się dalszą ich rozbudową, a także rozbudową osady fabrycznej. W 1883 roku doszło do strajku w Żyrardowie. W czasie strajku doszło do starć z wojskiem sprowadzonym przez gubernatora warszawskiego. W 1889 roku Żyrardów odwiedził szach Persji Naser ad-Din Szah Kadżar. W przeddzień wybuchu I wojny światowej Żyrardów był ciągle rozwijającym się ośrodkiem przemysłowym, zakłady żyrardowskie były największą fabryką tej branży w Królestwie Polskim i największą fabryką wyrobów lnianych w Europie. W 1916 roku na mocy zarządzeń okupacyjnych władz niemieckich Żyrardów otrzymał prawa miejskie. Pod koniec lat 30. zelektryfikowano połączenie kolejowe Żyrardów-Warszawa. 12 września 1939 roku do Żyrardowa wkroczyły wojska niemieckie. W 1939 w Żyrardowie mieścił się obóz przejściowy dla jeńców polskich. W dniach 1–9 lutego 1941 miało miejsce wysiedlenie Żydów z Żyrardowa do getta w Warszawie. Obecnie trwają starania nad wpisaniem Żyrardowskiej XIX-wiecznej Osady Fabrycznej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

CO WARTO ZOBACZYĆ?

  • Kościół Matki Bożej Pocieszenia
  • Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego
  • Zespół pałacowy Dittricha

 

CZY WIESZ, ŻE…

  • Z Żyrardowa pochodzą m.in. Leszek Miller i twórca kanału na Youtube „Imaginanrium”. Polecam ten kanał, a obejrzeć można jego twórczość pod tym linkiem: https://www.youtube.com/@imaginariium

BIBLIOGRAIFA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *