22 kwietnia 2019 r.
W Poniedziałek Wielkanocny 2019 roku chciałem odwiedzić pozostałe 2 miasta powiat żuromińskiego. Przy okazji odwiedziłem groby w Brodnicy i zobaczyłem, jak świętowała orkiestra przy kościele w Świedziebni – grali uroczyste pieśni, a po koncercie zostali polani wodą. Często przez to miasto przejeżdżałem, szczególnie jadąc z Mławy oraz okolic w kierunku Brodnicy czy Rypina. Dotarłem na rynek, by odwiedzić główny punkt tego miasta, czyli Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Antoniego z Padwy. Spędziłem w tym mieście niecałe 30 minut, a potem pojechałem do Bieżunia.
HISTORIA: Wcześniejsze nazwy miasta to: Żeremin, Żyromin, Żeromino. Niektóre osoby na Mazowszu mówią na Żuromin – Żaromnin. Istnieje legenda, że mieszkała w tej okolicy postać o imieniu Żyroslaw, jednak nazwa Żuromin pochodzi od żeremi, które budowały bobry.
Żuromin otrzymał prawa miejskie w 1767 roku, a właścicielem tego miasta Andrzej Zamoyski, który ubiegał się o prawa miejskie dla Żuromina i Bieżunia. Po II rozbiorze Polski Żuromin został włączony do Prus, a w 1815 roku miasto zostało wcielone do Królestwa Polskiego. Żuromin stał się osadą po degradacji carskiej w 1869 roku, a w 1925 roku odzyskał prawa miejskie. Żuromin stał się miastem powiatowym w 1956 roku.
CO WARTO ZOBACZYĆ ?
- Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Antoniego z Padwy
CZY WIESZ, ŻE…
• Na teren powiatu żuromińskiego mieszkańcy sąsiednich powiatów – mławskiego i działdowskiego mówią „ Zagłębie kurnikowe”. Praktycznie w każdej miejscowości tego powiatu stoją olbrzymie kurniki. Prawdopodobnie cały powiat to jeden wielki zakład drobiarski.
• W Żurominie nie ma dworca PKP. Mieszkańcy z pobliskich miast śmieją się, że wystarczy pójść na dworzec PKP w Działdowie, w Sierpcu czy w Mławie i zapytać o bilet do Żuromina. Przeczytałem na forum internetowym, iż w Żurominie podobno istniała „wąskotorówka” z Sierpca do Zielunia. Kolej ta miała pomóc żołnierzom dostać się na front podczas I wojny światowej. Widziałem film, gdzie poszukiwano pozostałości po torach i odnaleziono kilka narzędzi pozostawionych przez robotników kolejowych w lesie pod Żurominem (Chamsk).
Były pogłoski, że miała powstać linia kolejowa Sierpc –Lidzbark, ale to Polacy mieli sami zbudować linię, jednak zabrakło pieniędzy i temat upadł.
Więcej można przeczytać na stronie: http://kurierzurominski.pl/214387,Kolejka-w-przeszlosc.html
Link do filmu na temat kolei w Żurominie: https://www.youtube.com/watch?v=UKkZuQnTiqs
• W powiecie żuromińskim jest fan club Polonii Warszawa.
• W latach dziewięćdziesiątych w Żurominie powstała firma Omega Music, wytwórnia fonograficzna z muzyką disco polo. Co roku odbywa się Koncert Gwiazd Disco Relax w Żuromine.
• Znani żurominianie: Łukasz Teodorczyk – grał w Polonii Warszawa, obecnie gra w Udinese Calcio i Piotr Małachowski – dyskobol, dwukrotnie zdobywał srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie i Rio de Janeiro.
pl.wikipedia.org