10 sierpnia 2019 roku
10 sierpnia 2019 roku postanowiłem zwiedzić miejscowości związane z Sieradzem, Zduńską Wolą i ich okolicami. Pojechałem pociągiem relacji Łeba-Bohumin i wysiadłem na stacji Zduńska Wola Karsznice na „węglówce” około godziny czwartej rano. Pobiegłem szybko do centrum miasta z myślą, że zdążę na pierwszy pociąg do Głowna z dworca centralnego w Zduńskiej Woli. Niestety, nie udało mi się i musiałem godzinę poczekać na następny pociąg REGIO, tym razem do Strykowa. Kiedy wróciłem ze Strykowa, poczekałem chwilę w centrum Zduńskiej Woli na bus do Szadka. Po pieszej wędrówce z Szadka ledwo zdążyłem do pociągu do Kalisza. Pani konduktor miała do mnie pretensję, że nie mogłem szybciej kupić tego biletu.
Drugi raz w Zduńskiej Woli byłem 3 września 2023 roku podczas mojej przedostatniej wyprawie po Polsce w 2023 roku. Wtedy udało mi się zwiedzić całe centrum Zduńskiej Woli.
HISTORIA: Miasto leży na Wysoczyźnie Łaskiej. Najstarsza zachowana informacja o miejscowości pochodzi z 1394 roku, kiedy to posłużono się zamiennie nazwami „Zduny” i „Wola”. Sądząc po dacie pierwszych zapisków i nazwie osady, można przypuszczać, że powstała ona w wyniku kolonizacji na prawie polskim. W końcu XIV lub na początku XV wieku Zduńska Wola była już centrum dóbr noszących taką samą nazwę. Przez wiele lat na oznaczenie tej miejscowości używano zamiennie nazw: Zduńska Wola i Czekaj. Nie zachowały się do naszych czasów żadne dowody na to, że XVIII-wieczny Czekaj otrzymał prawa miejskie. Mimo braku formalnych praw miejskich, ośrodek już wtedy spełniał funkcje miejskie dzięki swojemu położeniu na szlaku handlowym kalisko-piotrkowskim. Dalszy rozwój osady jest związany z działalnością dziedzica rodu – Stefana Prawdzic Złotnickiego. W 1818 roku, dzięki staraniom Złotnickiego, rozpoczął się masowy napływ tkaczy ze Śląska, Saksonii i Czech. Złotnicki zobowiązał się do wybudowania i uruchomienia w terminie do 1825 roku fabryki płótna zatrudniającej 60 majstrów tkaczy. Dynamiczny rozwój osady spowodował, że w połowie lat dwudziestych XIX w. jej mieszkańcy wystąpili z wnioskiem o nadanie Zduńskiej Woli praw miejskich. 29 grudnia 1824 roku na pełnomocników specjalnych do starań o uzyskanie praw miejskich wybrano Wojciecha Krugiera, Mikołaja Olszewskiego, Michała Kanta, Samuela Georga, Augusta Francke i Jakuba Hiller-Warszawskiego. W marcu 1825 roku wystąpił Złotnicki do Komisji Województwa Kaliskiego z prośbą o nadanie Zduńskiej Woli praw miejskich. Prośba ta została rozpatrzona pozytywnie na mocy uchwały Rady Administracyjnej z 25 października 1825 roku. W 1930 roku na obszarze ówczesnej wsi Karsznice powstała osada kolejarska dla obsługi nowej linii towarowej ze Śląska do Gdyni. Osada szybko stała się jednym z największych węzłów towarowych w kraju. Od stycznia 1973 roku jej część włączono do Zduńskiej Woli jako osiedle Karsznice. Wiosną 1940 roku Niemcy utworzyli w Zduńskiej Woli getto dla ludności żydowskiej. Większość osób wywieziono do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, wykwalifikowanych rzemieślników do getta łódzkiego, a 150 zastrzelono na miejscu, na tutejszym cmentarzu żydowskim.
CO WARTO ZOBACZYĆ?
- Kościół ewangelicko-augsburski
- Kościół Chrześcijan Baptystów
- Skansen Lokomotyw i Urządzeń Technicznych
- Dworek Złotnickich
CZY WIESZ, ŻE…
- Po II wojnie światowej w mieście znacznie rozwinął się przemysł, powstały wówczas m.in. Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Zwoltex”, Zakłady Przemysłu Wełnianego „Wolana”, Zakłady Przemysłu Wełnianego „Wola”, Fabryka Krosien Bawełnianych „Polmatex-Wolma”, Fabryka Domów „Fadom” i inne.
- W Zduńskiej Woli urodzili się m.in. Wojciech Jagielski – dziennikarz, Jan Jankowski – aktor, Paweł Królikowski – aktor, Rafał Królikowski – aktor czy Paweł Kaczorowski – piłkarz.
BIBLIOGRAFIA
- wikipedia.org
- https://zdunskawola.naszemiasto.pl