4 lutego 2021 roku
4 lutego 2021 roku po rozpoczęciu kursu na prawo jazdy postanowiłem jeden dzień wykorzystać na podróż po Polsce i tak pojechałem do Wolsztyna i do miast powiatu grodziskiego. Najpierw pojechałem do Poznania autobusem. Czekałem tam 2 godziny na pociąg do Wolsztyna. Przy okazji pojechałem tramwajem na ulicę Bułgarską, żeby zobaczyć z bliska stadion Lecha Poznań. O godzinie 7:30 dotarłem do Wolsztyna. O godzinie ósmej rano zwiedziłem Muzeum Kolejnictwa w Wolsztynie. Byłem pierwszym zwiedzającym tego dnia. Godzinę później poszedłem zwiedzić rynek. Przy okazji zobaczyłem hotel „Wolsztyn” oraz jezioro Wolsztyńskie. Około godziny 9:30 pojechałem dalej pociągiem do Rakoniewic.
HISTORIA: Około 1285 roku powstała osada, którą założyli cystersi z pobliskiego klasztoru w Obrze i która rozwinęła się lepiej niż Niałek Wielki i Komorowo. Początki Wolsztyna związane są z handlem wełną, a także z produkcją sukna i sukiennictwem. W ciągu wieków nawiedzały miasto klęski żywiołowe – pożary i epidemie – z których najgroźniejsze wybuchły w latach 1469, 1630, 1710 i 1810. U schyłku XVIII wieku Wolsztyn liczył ponad półtora tysiąca mieszkańców. Wśród nich najwięcej było kupców, młynarzy, piwowarów i szewców. Pod koniec stulecia ten pomyślny dla miasta stan gospodarczy uległ zmianie. Rok 1793, a z nim II rozbiór Polski zmienił sytuację Wolsztyna. Miasto weszło w granice Królestwa Pruskiego pod nazwą Wollstein. Oznaczało to oderwanie go od dotychczasowego zaplecza, jakim były dlań ziemie Rzeczypospolitej. W czasie powstania wielkopolskiego oddziały polskie w sile 800 powstańców przejęły kontrolę nad miastem 5 stycznia 1919 roku. W okresie międzywojennym w miejscowości stacjonował komisariat Straży Granicznej i placówka II linii SG „Wolsztyn”. W czasie II wojny światowej z miasta wysiedlono większość Polaków do Generalnego Gubernatorstwa, a w zamian sprowadzono Niemców w ramach akcji kolonizacyjnej Heim ins Reich. Okupację niemiecką Wolsztyna zakończyło wkroczenie w dniu 26 stycznia 1945 roku oddziałów 7 samodzielnego korpusu kawalerii gwardii i 33 armii I Frontu Białoruskiego.
CO WARTO ZOBACZYĆ?
- Kościół parafialny pw. Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej
- Poewangelicki Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego
- Klasztor pocysterski i opactwo oo. Cystersów w Obrze
- Pałac i park
- Izba pamięci Roberta Kocha
- Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski
- Muzeum Regionalne im. Marcina Rożka
- Parowozownia
CZY WIESZ, ŻE…
- W Wolsztynie mieszkał Robert Koch – niemiecki naukowiec, lekarz i mikrobiolog. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w 1905 roku za badania nad gruźlicą.
BIBLIOGRAFIA
- wikipedia.org