WĄBRZEŹNO

Po 12 minutach podróży pociągiem TLK do Zielonej Góry wysiadłem na stacji Wąbrzeźno. Wokół dworca znajdowało się duże pole uprawne. Stacja PKP znajduje się daleko od głównej części miasta. To była dobra okazja na pozbieranie roślin do mego zielnika, bo roślin było mnóstwo – sporo gatunków traw czy sporo drzew owocowych. Potem szedłem wzdłuż byłej linii kolejowej do Wąbrzeźna Miasto. Po godzinie spędzonej w tym mieście wsiadłem do pociągu REGIO do Kowalewa Pomorskiego.

HISTORIA: 18 października 1166 r. w okolicy dzisiejszego Wąbrzeźna rozegrała się bitwa między Prusami a wojskami księcia sandomierskiego Henryka Sandomierskiego, który sam poległ w tej bitwie. 19 kwietnia 1246 r. po raz pierwszy wspomniano wieś o nazwie Wambrez. W 1303 r. zaczęto budować zamek biskupi, a 28 lat później Wąbrzeźno uzyskało prawa miejskie. W latach 1411 oraz w 1422 roku zniszczono miasto w walce Polaków z Krzyżakami. W 1464 roku Krzyżacy podpalili miasto. Dwa lata później włączono Wąbrzeźno do Polski na mocy II pokoju toruńskiego. W 1655 roku Szwedzi podpalili miasto i zniszczyli zamek. W 1772 roku włączono Wąbrzeźno do Prus. 1 kwietnia 1898 roku powstał linia kolejowa Wąbrzeźno – Wąbrzeźno Miasto, pierwsza zelektryfikowana linia kolejowa na ziemiach dzisiejsze Polski – w 1991 roku zawieszono kursy pociągów na tej linii. 20 stycznia 1920 roku Wąbrzeźno włączono do Polski. W 1939 roku wojsko niemieckie wkracza do miasta, a pod koniec roku powstaje w Wąbrzeźnie obóz koncentracyjny.24 stycznia 1945 roku wyzwolono Wąbrzeźno.

CO WARTO ZOBACZYĆ ?

  • Ruiny zamku
  • Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej
  • Rynek

CZY WIESZ, ŻE…

  • Wąbrzeźno słynie z produkcji tapet.
  • W Wąbrzeźnie urodzili się: kajakarze Magdalena Fularczyk-Kozłowska – złota medalistka na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016 roku oraz Maciej Freimut – srebrny medalista z Igrzysk Olimpijskich z 1992 roku, Walther Nernst – niemiecki chemik, laureat Nagrody Nobla z chemii, Roy Henkel – kanadyjski hokeista, złoty medalista na Igrzyskach Olimpijskich w 1932 roku.

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *