USTKA

29 czerwca 2017 r.

Nie minęło 18 minut od odjazdu pociągu ze Słupska, a dotarłem do stacji końcowej. Po kilku chwilach od zrobienia zdjęć stacji poszedłem schodami na górę, by zobaczyć ustecki port. Idąc na koniec portu w kierunku falochronu, znalazłem pomnik usteckiej syrenki. Legenda głosi, iż potarcie albo złapanie za „cycka” syrenki spełni półtora życzenia, ponieważ syrena to ani nie kobieta oraz ani to ryba. Tego dnia było upalnie, w przeciwieństwie do wschodniej części Polski, gdzie było burzowo. Po zwiedzeniu portu usteckiego i przejściu się po głównej ulicy Ustki, poszedłem na dworzec kupić bilet na pociąg TLK do Sławna. W kolejce do kasy czekałem jakieś 30 – 40 minut, ponieważ przede mną stało małżeństwo z Warszawy, którzy kombinowali z dojazdem do siebie do Warszawy, a także była kompletnie niezdecydowana co do dnia odjazdu. Na szczęście zdążyłem kupić bilet 5 minut przed odjazdem podstawionego pociągu TLK do Katowic i pojechałem dalej do Sławna.

HISTORIA: Nieznana jest data nadania praw miejskich Ustce. Podobno w 1337 roku istniała tu warownia, w tym okresie ziemią słupską dzierżawili Krzyżacy. Ustka zawsze była związana historycznie ze Słupskiem, razem te dwa miasta były od 1368 roku w  Księstwie Słupskim, Księstwie Pomorskim, a od II połowy XVII wieku w Brandenburgii.  W II połowie XII wieku rozbudowano ustecki port. 2 listopada 1626 roku wojska szwedzkie napadły na Ustkę., a 18 lat później spłonęła znaczna część miasta. W latach 1806 – 1807 wojska Napoleona blokowały dostęp do portu w Ustce. Pod koniec XIX wieku zbudowano linię kolejową do Słupska, co znacznie ułatwiło transport pomiędzy dwoma miastami. 8 stycznia 1914 roku doszło do katastrofy parowca „Stolp” podczas sztormu. 9 marca 1945 roku gwardia II Frontu Białoruskiego wyzwoliło Ustkę, 11 maja 1945 roku Ustka podlegała administracji polskiej.  W 2003 roku Słupsk i Ustka utworzyły Dwumiasto.

CO WARTO ZOBACZYĆ ?

  • Port ustecki z ustecką syrenką – jeżeli masz jedno wielkie oraz maleńkie życzenie, śmiało pocieraj syrenkę – być może 1,5 życzenia staną się faktem.
  • Latarnia Morska
  • Molo
  • Muzeum Ziemi Usteckiej

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *