7 sierpnia 2016 r., 3 września 2023 r.
7 sierpnia 2016 roku wyruszyłem na wyprawę do Karpacza. Nocleg zrobiłem w Sieradzu, natomiast następnego dnia ruszyłem odwiedzić miejscowość położoną około 50 km na północ od Sieradza – Uniejów. Niewielkie miasteczko położone w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, blisko granicy z województwem wielkopolskim. Niedaleko Uniejowa znajdują się Poddębice i Turek. Uniejów to miasto zaprzyjaźnione z Turkiem, w dodatku od II połowy XIX wieku Uniejów należał do powiatu tureckiego, dopiero w 1999 roku miasto zostało włączone do powiatu poddębickiego. Od 1919 roku Uniejów odzyskał prawa miejskie po zdegradowaniu miasta reformą carską z 1870 roku.
CO WARTO ZOBACZYĆ:
Przede wszystkim zamek, w którym obecnie znajduje się restauracja i hotel. Zamek wybudowano w latach 1360-1365. W 1361 roku Krzyżacy zniszczyli drewnianą fortyfikację, dlatego budowa zamku się opóźniła. Podczas zaborów z nadania cara zamek stał się własnością generała Karola Tolla, który przybył z Estonii. Tollowie władali na zamku aż do końca I wojny światowej.
Oprócz zamku od 2008 roku wizytówką Uniejowa stał się kompleks term. To bardzo duży kompleks, w którym znajdują się baseny i zespół odnowy biologicznej.
Z CZYM BĘDĘ KOJARZYĆ TO MIASTO:
*Niestety nie mogłem zwiedzić tego zamku ze względu na poprawiny organizowane na zamku. Tego dnia przed zamkiem w Uniejowie był kręcony odcinek „Dzień dobry TVN”. Wokół zamku znajdował się stragan z drewnianymi mieczami, zbrojami i słoikami miodu.
* Termy przynoszą zyski dla tego miasta, dlatego inne miasta wokół Uniejowa decydują się na budowę basenów termalnych np. Poddębice. Będąc przy basenach, można było zauważyć wodę o charakterystycznym brunatnym zabarwieniu. Prawdopodobnie w wodzie znajdowały się związki miedzi i stąd to zabarwienie.
BIBLIOGRAFIA
- pl.wikipedia.org