4 grudnia 2022 roku
Po krótkim pobycie w Katowicach przyszła kolej na Tychy. W samym mieście byłem dwukrotnie. W 2019 roku byłem tylko po to, aby zobaczyć dworzec PKP w Tychach. 4 grudnia po pobycie w Mysłowicach oraz Jaworznie. W samo południe było pusto w centrum miasta, dlatego, że Tyszanie odpoczywali albo modlili się w kościołach. Szkoda, że dłużej nie zostałem w Tychach, bo chętnie zwiedziłbym browary w Tychach. Po krótkim pobycie pojechałem pociągiem dalej do Pszczyny.
HISTORIA: Pierwsza wzmianka o Tychach pochodzi z 1467 roku. Znajduje się ona w tzw. protokolarzu miasta Pszczyna, w którym zapisywano między innymi informację o wydatkach pszczyńskiej rady miejskiej. Pod datą 1467 roku zapisano w języku łacińskim zdanie: „Dominikowi z Tychów daliśmy 5 groszy za gonty”. Z 1629 roku pochodzi pierwsza wzmianka na temat Browaru Książęcego w Tychach. Był on własnością rodów panujących na ziemi pszczyńskiej. Do nich należała również między innymi Huta Paprocka założona na początku XVIII wieku w sąsiedztwie gminy Paprocany. W listopadzie 1868 roku do Tychów dotarła kolej żelazna – uruchomiono linię kolejową łączącą Czechowice-Dziedzice, Tychy i Murcki z Szopienicami. W 1887 roku uruchomiono fabrykę celulozy w Tychach-Czułowie. W 1897 roku w Tychach założono drugi browar – Browar Obywatelski. W 1922 roku po plebiscycie i III powstaniu śląskim Tychy weszły w skład państwa polskiego. W latach II wojny światowej Tychy wraz z polską częścią Górnego Śląska przyłączono do Rzeszy Niemieckiej. Nazistowscy architekci planowali na terenie Tychów budowę nowej, reprezentacyjnej stolicy niemieckiego Górnego Śląska. W miejscowości od 1942 roku funkcjonował jeden z sieci obozów koncentracyjnych. Dnia 28 stycznia 1945 roku Armia Czerwona wkroczyła do Tychów. 4 października 1950 roku Prezydium Rządu przyjęło uchwałę o rozbudowie Tychów. 1 stycznia 1951 roku Tychy uzyskały prawa miejskie.
CO WARTO ZOBACZYĆ?
- Kościół parafialny św. Marii Magdaleny
- Pałac barokowy
- Browar Książęcy
- Browar Obywatelski
CZY WIESZ, ŻE…
- W Tychach urodzili się m.in. Krystyna Loska – prezenterka telewizyjna, Ryszard Riedel – wokalista, Mariusz Czerkawski – hokeista, Bartosz Karwan – piłkarz, Ireneusz Krosny – mim, Arkadiusz Milik – piłkarz.
- W polskiej Ekstraklasie grał GKS Tychy. W latach 1974-1977 GKS Tychy grała w 1 Lidze. W lata dziewięćdziesiątych doszło do fuzji GKS Tychy z Sokołem Pniewy i powstała drużyna Sokół Tychy. Obecnie GKS gra w eWinner 1 Lidze.
- GKS Tychy pięciokrotnie wygrał Mistrzostwo Polski w hokeju na lodzie.
BIBLIOGRAFIA
- wikipedia.org