TOMASZÓW MAZOWIECKI

 

26 listopada 2019 roku

26 listopada 2019 roku po pobycie we Włoszczowie pojechałem pociągiem IC do Tomaszowa Mazowieckiego.  Około 9:30 dotarłem na miejsce. Zastanawiałem się czy tego dnia nie pojechać do Opoczna, ale czasu by mi nie starczyło. Po sesji na dworcu PKP poszedłem do galerii, tam kupiłem pocztówki dla mnie i Bartka Lewandowskiego. Idąc dalej w kierunku centrum, byłem na chwilę w parku, ale postanowiłem dotrzeć do Pałacu Ostrowskich. Akurat byłem pierwszym zwiedzającym, ale trafiłem na bardzo miłą panią opiekun ekspozycji, oprowadziła mnie po całym muzeum. Pokazała nawet salę, która była przygotowywana na nową wystawę w muzeum. Pokazała też w garażu „Rosi”, czyli półgąsienicowy transporter opancerzony produkcji niemieckiej typu Sd.Kfz.251.IV z okresu II wojny światowej. Po bardzo miłej wizycie w muzeum poszedłem w kierunku centrum. Nie miałem czasu na dotarcie i zwiedzenie Skansenu Rzeki Pilica.  Zostało mi zwiedzenie rynku i wysłanie pocztówki do Elbląga. Na koniec pojechałem autobusem miejskim na dworzec PKS i tam oczekiwałem na autobus do Rawy Mazowieckiej.

 

HISTORIA: Wykopaliska archeologiczne wskazują, że teren zajmowany obecnie przez miasto Tomaszów Mazowiecki był gęsto zamieszkały już w okresie prehistorycznym. Jednak mające potwierdzenie w dokumentach początki osadnictwa na terenie Tomaszowa Mazowieckiego sięgają późnego średniowiecza. W okresie tym dzisiejszy obszar miasta leżał w granicach trzech krain historycznych: ziemi łęczyckiej, ziemi sieradzkiej i Małopolski.  Powstały wtedy osady wiejskie, które obecnie znajdują się w granicach administracyjnych miasta. Były to: Starzyce, Brzustówka, Nagórzyce, Białobrzegi. za początek Tomaszowa Mazowieckiego uważa się 1788 roku. Wtedy to nad rzeką Wolbórką powstała niewielka osada, w której zamieszkali pracownicy zatrudnieni przy wytopie żelaza w wielkim piecu hutniczym, zbudowanym wtedy przez właściciela okolicznych dóbr – hrabiego Tomasza Ostrowskiego. Wydarzenie to jest związane z  odkryciem złóż syderytowych rud żelaza w okolicach pobliskiej wsi Nieborów. W następnych latach powstały kolejne obiekty produkcyjne, jak fryszerki i piec giserski, tworząc niewielki ośrodek hutniczy i metalurgiczny. W wyniku II rozbioru Polski, znalazło się miasto w granicach Prus. W 1807 roku Tomaszów wszedł w skład Księstwa Warszawskiego. Jednak zniszczenia spowodowane przemarszami wojsk i wyczerpywanie się złóż rud żelaza, podkopały egzystencję osady. W 1812 roku mieszkało w niej   75 robotników i członków ich rodzin. W 1815 roku podupadła miejscowość znalazła się w granicach Królestwa Polskiego, autonomicznego tworu politycznego – dzieła kongresu wiedeńskiego, związanego z Rosją.  Od 1805 roku nowym właścicielem osady został najstarszy syn jej założyciela  – Antoni Ostrowski. W 1812 roku wybudował on w Tomaszowie klasycystyczny pałac ( obecnie Muzeum ), który wkrótce stał się główną siedzibą rodu.

 

CO WARTO ZOBACZYĆ?

  • Pałac Ostrowskich
  • Kościół modrzewiowy pw. św. Marcina biskupa
  • Kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy
  • Skansen Rzeki Pilica
  • Ratusz miejski

CZY WIESZ, ŻE…

  • W Tomaszowie urodzili się m.in. Jan Jakub Kolski – reżyser; Kinga Burzyńska – dziennikarka; Tadeusz Chmielewski – reżyser; Izabela Kuna – aktorka; Cezary Pazura – aktor; Radosław Pazura – aktor; Bogusław Mec – piosenkarz oraz Joanna Trzepiecińska – aktorka.
  • Słynna jest piosenka Ewy Demarczyk „Tomaszów”. Piosenka powstała na podstawie wiersza Juliana Tuwima Przy okrągłym stole. Utwór ma związek z pochodząca z Tomaszowa jego ukochaną żoną Stefanią. Tomaszów i okolice były miejscem ich pierwszych spotkań.

 

BIBLIOGRAFIA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *