TCZEW

 

14 listopada 2019 r.

Pora na Kociewie i największe miasto pod względem liczby ludności na Kociewiu (60 000 mieszkańców) – Tczewie. Kociewiacy mówią na to miasto „Derszewo”, a Kaszubi „Dërszewò”. Pierwsze doniesienia o grodzie zwanym „Trsow” pochodzą z 1198 roku. Przebywał wówczas na ziemiach tczewskich zakon joannitów. Na przełomie 1252 i 1253 roku postanowiono zbudować zamek joannitów. Powstała także Rada Miejska, jedna z najstarszych rad utworzonych w Polsce. W 1260 roku Tczew uzyskał prawa miejskie. W 1308 roku Tczew przejęli Krzyżacy i postanowiono wybudować zamek krzyżacki. W 1577 roku był wielki pożar, który doszczętnie zniszczył miasto. W 1627 roku odbyła się bitwa pomiędzy Rzeczpospolitą oraz Szwecją. W 1772 roku Tczew stał się pruskim miastem. Na początku XIX wieku Prusacy zlikwidowali mury obronne i pozostałości po zamku. W latach 1851-1857 powstał pierwszy most na Wiśle, jeden z najdłuższych w Europie o długości 800 metrów. Drugi most wybudowano w 1890 roku, najstarszy most służy do linii kolejowej, a nowszy dla ruchu pieszego. 30 stycznia 1920 roku do Tczewa wkroczyła „Błękitna Armia”. Tczew znów stał się polskim miastem. 1 września 1939 roku doszło do wysadzenia mostu w celu uniknięcia wkroczenia wojsk niemieckich do Tczewa. Niestety 2 września 1939 roku rozpoczęła się okupacja miasta przez Niemców. Tczew został wyzwolony 12 marca 1945 roku.
Tczew ma bardzo duży węzeł kolejowy, z Tczewa można pojechać do Gdańska, Białegostoku, Szczecina, Warszawy, Wrocławia, Bydgoszczy, Poznania, Chojnic, Piły, a do niedawna także do Kościerzyny – linia zlikwidowana.


CO WARTO ZOBACZYĆ W TCZEWIE ?
• Przy samej Galerii Kociewskiej znajduje się lokomotywa w barwach zespołu „Republika:
• Muzeum Wisły
• Rynek


WSPOMNIENIA Z TCZEWA:
• Najsłynniejszym tczewianinem jest Grzegorz Ciechowski. Gdzie nie spojrzeć wszędzie „Republika” albo Grzegorz Ciechowski. Pomnik, lokomotywa w barwach „Republiki”, zakładki do książek w barwach „Republiki”. Są też koncerty na cześć Grzegorza Ciechowskiego.
• Istnieje stereotyp wśród gdańszczan, że w każdej rodzinie w Tczewie musi być co najmniej jeden kolejarz.
• Niektórzy tczewianie sceptycznie podchodzą do sprawy remontu mostu. Nie tak dawno rozpoczęła się odbudowa, ale zabrakło pieniędzy. Mieszkańcy mówią prześmiewczo, że woleliby raczej zniszczyć ten most.
• 11 lat temu na meczu Unii Tczew-Borowiak Czersk padło jedno z pierwszych słynnych haseł na YouTube: „Daj kamienia”. Obecnie nie ma już klubu Unia Tczew.

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *