SULECHÓW

31 stycznia 2020 r.

31 stycznia 2020 roku przed końcem sesji udałem się na moją pierwszą wyprawę. Byłem w Babimoście, Świebodzinie, Zbąszynku oraz Sulechowie. Chciałem zobaczyć miejscowość, w której urodziła się nasza noblistka Olga Tokarczuk. Z dworca kolejowego udałem się przez rynek w kierunku zamku. Tam okazało się, że jest remont. Była tam informacja turystyczna, w której dostałem kilka folderów dotyczących Sulechowa i okolic. Po zwiedzeniu zamku oraz rynku, chciałem dostać się do Świebodzina autobusem, ale zapomniałem, że uczniowie z województwa lubuskiego mają ferie. Dopiero od kierowcy autobusu się dowiedziałem, iż część połączeń tego dnia. Po godzinie spędzonej w poczekalni pojechałem pksem do Świebodzina.

HISTORIA: Sulechów był w granicach państwa Mieszka I.  W XII wieku przeszedł pod władanie księstwa głogowskiego, a pod koniec XV wieku Sulechów stał się miejscowością Marchii Branderburskiej. Miasteczko słynęło z produkcji sukna w Wielkopolsce i na Śląsku. Król Prus Fryderyk Wilhelm I założył koszary wojskowe w XVIII wieku. 30 stycznia 1945 r. Sulechów został zdobyty przez oddziały 9 Samodzielnego Korpusu Pancernego gen. por. Iwana Kiriczenki z 33 Armii 1 Frontu Białoruskiego. Obecna nazwa została administracyjnie zatwierdzona 7 maja 1946 roku.

CO WARTO ZOBACZYĆ?

CZY WIESZ, ŻE…

  • W Sulechowie urodzili się: Olga Tokarczuk – laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018, Mela (Malwina) Koteluk – piosenkarka, Tymoteusz Puchacz – piłkarz 1.FC KAISERSLAUTERN i Tomasz Kędziora – piłkarz PAOK Saloniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *