16 listopada 2018 roku
16 listopada 2018 roku postanowiłem zwiedzić miasta powiatu mogileńskiego oraz radziejowskiego. Najpierw przyjechałem pociągiem do Mogilna, tam zrobiłem sobie dwugodzinny spacer po mieście. Potem pojechałem autobusem do Strzelna. Z centrum miasta skierowałem się na pozostałości stacji PKP. Od 1996 roku nie przyjechał tutaj żaden pociąg pasażerski planowy. Następnie wróciłem na rynek, by na sam koniec dotrzeć do mojego ostatniego celu – kościoła pw. Świętej Trójcy w Strzelnie. Romańska rotunda św. Prokopa była dostępna do zwiedzania. Po zwiedzaniu miasta poszedłem w kierunku przystanku autobusowego i pojechałem do Piotrkowa Kujawskiego, a przesiadkę miałem w Inowrocławiu.
HISTORIA: Powstanie miasta związane jest z osobą Piotra Włostowica, wojewody Bolesława Krzywoustego – uważanego za fundatora kościoła św. Krzyża czyli kościoła św. Prokopa. W latach 80. XII wieku w ówczesnej wsi Strzelno założony został klasztor sióstr norbertanek. Kościół klasztorny nosił początkowo nazwę kościoła Świętej Trójcy, w latach późniejszych wezwanie zostało rozszerzone na Świętej Trójcy i Najświętszej Maryi Panny. Prawa miejskie Strzelno uzyskało w 1231 roku. Podczas rozbiorów miasto znajdowało się pod panowaniem pruskim. Do 1874 roku istniało pod nazwą Strzelno, po czym zniemczone na niemieckie Strelno (1875-1920). Miasto wyzwolone zostało podczas powstania wielkopolskiego 2 stycznia 1919 roku. Podczas II wojny światowej dochodziło do masowych aresztowań w Strzelnie. Niemcy likwidowali miejscową inteligencję, weteranów Powstania Wielkopolskiego, zakładników oraz Żydów z obozów inowrocławskich w Kurzebieli, na Kopcach, w lesie Amerykan pod Cienciskiem.
CO WARTO ZOBACZYĆ?
- Romańska rotunda św. Prokopa
- Kościół pw. Świętej Trójcy
CZY WIESZ, ŻE…
Urodził się tutaj laureat nagrody nobla i wybitny fizyk Albert Michelson. Mimo że wówczas teren znajdował się pod zaborem pruskim, zawsze i uparcie jako kraj urodzenia podawał Polskę.
BIBLIOGRAFIA
- wikipedia.org