STRZELCE KRAJEŃSKIE

13 września 2018 roku

W Strzelcach Krajeńskich i okolicach byłem w życiu dwa razy. W 2018 roku wysiadłem na stacji Strzelce Krajeńskie Wschód. Po sesji zdjęciowej na dworcu . Poszedłem do sklepu i suchy prowiant i przy okazji kupiłem gazetę lokalną. Następnie poszedłem do biblioteki lokalnej i poczytałem o historii okolic. Przed wyruszeniem dalej do Drezdenka zrobiłem sobie lunch na dworcu. Pogoda wtedy zaczęła się psuć.

W marcu 2022 roku po raz drugi byłem już w samych Strzelcach Krajeńskich. Wracałem wtedy z Gorzowa Wielkopolskiego do Gdańska. Zostawiłem samochód blisko centrum, zwiedziłem mury obronne, Basztę Czarownic. Po krótkim spacerze po mieście wsiadłem do samochodu i pojechałem dalej w kierunku Gdańska.

 

HISTORIA: Najstarsza wzmianka, która dotyczy miejscowości określanej jako: Strzelzi, Strzelecz, Strzelcze, jest związana ze zniszczeniem w 1272 roku gródka margrabiego brandenburskiego Konrada I przez wielkopolskiego księcia Przemysła II. Po zniszczeniu tej fortyfikacji margrabiowie zdecydowali się w latach 1272–1286 lokować miasto Friedeberg. Wkrótce po lokacji miejskiej, podjęto prace fortyfikacyjne w wyniku których w latach 1272–1290, powstał wokół miasta mur kamienny, wał ziemny i podwójne fosy. W trakcie wojny polsko-krzyżackiej pod miastem w 1433 roku stanęły wojska husyckie Jana Čapka, które wspierały oddziały polskie dowodzone przez Piotra Szafrańca. Po dwudniowym szturmie, 7 czerwca, atakujący przez podkop zdobyli miasto, które spalili. W 1945 roku miejscowość włączono do Polski.

CO WARTO ZOBACZYĆ?

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *