STOPNICA

6 marca 2022 r.

Następnego dnia po zwiedzeniu Sandomierza oraz okolic wybraliśmy się do Krynicy-Zdrój, do głównego punktu naszej wyprawy. Pierwsze miasto, przez które przejeżdżaliśmy była Stopnica. Zaraz po nim był Pacanów, który tak samo jak Stopnica niedawno uzyskała prawa miejskie. Stamtąd jechaliśmy dalej w kierunku Tarnowa.

HISTORIA: O pierwotnej nazwie „Stobnica” można było dowiedzieć się w XII wieku. Sama nazwa miasta pochodzi z legendy, w której Władysław Łokietek postanowił pozbyć się rabusiów i zbójów chowających się po lasach. Zorganizował obławę, a w jego działaniu pomogła mu zima. Jako wotum ocalenia okolic od rabusiów Władysław Łokietek ufundował kaplicę św. Anny, a od jej stóp pochodzi nazwa miasta. W 1362 roku Stopnica uzyskała prawa miejskie. Wielu króli nadało Stopnicy liczne przywileje od płacenia podatków. W XVI wieku miasteczko było ośrodkiem kalwinizmu w Polsce. W 1655 roku Szwedzi złupili stopnicki kościół. Później po ataku Szwedów Stopnicę dotknęły dwie klęski: najazd Węgrów oraz zaraza w 1662 roku. W 1795 roku Stopnica spłonęła, a także została włączona do zaboru austriackiego. W 1807 roku Stopnica została włączona do Księstwa Warszawskiego, a w 1815 roku do Królestwa Polskiego. Mieszkańcy stopnicy walczyli podczas powstania styczniowego. W związku z tym w roku 1869 zdegradowano Stopnicę do roli osady. 9 września 1939 roku doszło do starcia Armii „Kraków” z VIII Korpusem armii niemieckiej w okolicach Stopnicy. Od 1941 do 1942 roku istniało getto, pod koniec 1942 roku mieszkańcy getta zostali wysłani do obozu w Treblince. 7 listopada 1944 roku żołnierze radzieccy wysadzili  klasztor oo. Reformatów. Stopnica odzyskała prawa miejskie w 2015 roku.

CO WARTO ZOBACZYĆ ?

  • Zespół klasztorny oo. sercanów
  • Zamek królewski wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w 1350 r.
  • Zamek królewski

CZY WIESZ, ŻE…

  • W Stopnicy urodził się generał Leonard Kazimierz Skierski, brał udział podczas wojny polsko-bolszewickiej, został zamordowany w Katyniu.

pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *