24 sierpnia 2019 roku
Ostatnie miasto, które zwiedziłem 24 sierpnia 2019 roku, był Sosnowiec. Wtedy udało mi się zwiedziłem tylko dworzec oraz obiekty w okolicy. Po 30 minutach spędzonych w Sosnowcu, pojechałem dalej do Katowic przez Będzin, a stamtąd wróciłem pociągiem do Gdańska. W sierpniu 2023 roku zwiedziłem Sosnowiec podczas zwiedzania miasta województwa śląskiego oraz małopolskiego.
HISTORIA: Pierwsze wzmianki o Klimontowie, Milowicach i Zagórzu, pochodzą z 1228 roku. Do roku 1790, kiedy nad ustawami procedował Sejm Wielki, większość wymienionych osad leżała w województwie krakowskim, zaś pozostała część leżała w księstwie siewierskim. Po ostatnim rozbiorze w 1795 roku obszar obecnego miasta Sosnowiec stał się częścią Nowego Śląska w Królestwie Prus. W 1807 roku w wyniku wojen napoleońskich został włączony do Księstwa Warszawskiego. Po upadku Napoleona, od 1815 aż do 1914 roku, osady dzisiejszego miasta weszły w skład Królestwa Polskiego w Cesarstwie Rosyjskim. W 1848 roku do granicy Królestwa Polskiego z Cesarstwem Austriackim w Maczkach doprowadzona została Kolej Warszawsko-Wiedeńska, dla której w 1859 roku powstało połączenie z Koleją Górnośląską Królestwa Prus, prowadzące przez wieś Sosnowice. Wieś Sosnowice obwołano miastem na podstawie ukazu cara Rosji Mikołaja II z czerwca 1902 roku. W lutym 1905 roku, na fali przetaczających się przez Rosję protestów, umotywowanych postulatami społecznymi, wybuchł w Zagłębiu Dąbrowskim strajk generalny w wyniku którego, stanęły największe zakłady. Strajkujący robotnicy kopalni „Renard” na wieść o tym, że dyrekcja huty „Katarzyna” zatrudnia łamistrajków urządzili tłumną manifestację i udali się w jej stronę. Oczekujące na miejscu wojsko oddało strzały. Zabito 38 robotników i raniono ponad 150. Istniała wtedy tzw. Republika Zagłębiowska, którą zdławiło dopiero wprowadzenie przez Rosjan stanu wojennego. W 1937 roku sformowano w mieście batalion Obrony Narodowej „Sosnowiec”, który pod koniec sierpnia 1939 roku został wcielony do 201 pułku piechoty 55 Dywizji Piechoty. 4 września 1939 roku Sosnowiec został zajęty przez wojska niemieckie. 27 stycznia 1945 roku do miasta wkroczyły oddziały 59 Armii Armii Czerwonej. 14 czerwca 1999 roku w czasie pielgrzymki do Polski papież Jan Paweł II odwiedził Sosnowiec.
CO WARTO ZOBACZYĆ?
- Zamek Sielecki w dzielnicy Sielec
- Dwór Mieroszewskich w dzielnicy Zagórze
- Pałac Oskara Schöna
CZY WIESZ, ŻE…
- W Sosnowcu urodzili się m.in. Jacek Cygan, Michał Czernecki, Krzysztof Materna, Łukasz Simlat, Maja Sablewska, Wojciech Modest Amaro, Jan Ciszewski, Władysław Szpilman, Jan Kiepura.
- Między Katowicami a Sosnowcem istnieje „kosa”. Mieszkańcy nie szczędzą sobie złośliwości – obrywa się zwłaszcza tym z Sosnowca. Historycznie to dwa zupełnie inne obszary. Katowice znajdowały się na terenie państwa niemieckiego, Sosnowiec – najpierw należał do zaboru pruskiego, a później rosyjskiego.
BIBLIOGRAFIA
- wikipedia.org