SOKÓŁKA

9 lipca 2019 roku

Sokółkę kojarzę z miejscowości, gdzie produkuje się okna, a także jeszcze 10-15 lat temu między Sokołem Sokółka a Startem Działdowo była rywalizacja o awans do ówczesnej II ligi piłkarskiej.

Ostatnim moim punktem na mapie podczas zwiedzania Podlasia 9 lipca 2019 roku była Sokółka. Po sfotografowaniu dworca poszedłem w kierunku centrum. Tam zorientowałem się, że znajduje się Muzeum Ziemi Sokólskiej. Niestety, przyszedł tam za późno, a ostatnia grupą zwiedzająca to Muzeum była wycieczka niemiecka. W najbliższej poczcie kupiłem dwie pocztówki, miałem wrażenie, że byłem jedyną osobą pochodzącą z Polski w tym oddziale, bo słychać było języki litewski, ukraiński oraz rosyjski. Po spacerze wokół Sokółki sprawdziłem, o której mam najbliższy pociąg do Warszawy. Czekałem pół godziny na pociąg od Warszawy Wschodniej, a stamtąd pojechałem do mojej koleżanki do Piaseczna.

HISTORIA: Pierwotnie Sokoldka była wsią koronną założoną przez rewizorów królewskich na trakcie z Grodna do Knyszyna. Na początku XVI wieku istniał tu dwór myśliwski Sucholda znajdujący się we władaniu królowej Bony, który został nadany jej przez Zygmunta Starego w roku 1524 wraz z rozległym obszarem od Kowna do Narwi i Świsłoczy, jaki wydzielił z Puszczy Grodzieńskiej. W latach 1586–1589 Sokółka stała się wsią targową. Prawa miejskie otrzymała 28 lutego 1609 roku od Zygmunta III Wazy. W latach 1586–1589 Sokółka stała się wsią targową. Prawa miejskie otrzymała 28 lutego 1609 roku od Zygmunta III Wazy. Od 1796 roku miasto znalazło się w zaborze pruskim, w prowincji Prusy Nowowschodnie. W latach 1792 i 1803 wybuchały pożary, w wyniku których spłonęła część miasta, a w roku 1796 kościół parafialny. Od 30 kwietnia 1919 roku Sokółka znalazła się w granicach Polski, jednak w okresie lipiec-listopad 1920 roku zajmowana była przez wojska bolszewickie podczas wojny polsko-bolszewickiej. 21 września 1939 roku miasto zostało zajęte przez oddziały sowieckiej 2 brygady czołgów. W czerwcu 1941 roku miasto zostało zajęte przez wojska niemieckie, a w lipcu weszło w skład Bezirk Bialystok. W latach 1942–1944 w Sokółce znajdował się niemiecki obóz pracy. 18 grudnia 1980 roku w Sokółce powstała Terenowa Komisja Koordynacyjna Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

CO WARTO ZOBACZYĆ?

  • Kościół św. Antoniego
  • Cerkiew św. Aleksandra Newskiego
  • Muzeum Ziemi Sokólskiej

CZY WIESZ, ŻE…

  • W Sokółce urodziła się Karolina Czarnecka – polska aktorka, wokalista, która zaśpiewała „Hera, koka, hasz LSD” na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *