SOCHACZEW

28 grudnia 2018 r.

30 minut po wyjeździe z Wyszogrodu i krótkim postoju w Nowym Kamionie dotarłem z ojcem do Sochaczewa, do miasta, w którym ostatni raz zwiedziłem w 2003 roku. Wtedy zwiedziłem Żelazową Wolę oraz Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

Pierwszy przystanek zrobiliśmy przy Muzeum Kolei Wąskotorowej. Wstąpiliśmy do nowoczesnego muzeum dotyczącego historii taboru Sochaczewskiej Kolei Wąskotorowej, przy okazji odwiedziłem potem budynek dworca PKP znajdującego się niedaleko muzeum. Następnie udaliśmy się na rynek, tam niestety załamała się pogoda, w dodatku było dosyć zimno.  Na rynku byliśmy dosyć krótko, w dodatku warunki były niekorzystne do jazdy. Chcieliśmy zwiedzić ruiny Zamku Książąt Mazowieckich, ale wokół zamku trwał remont placu wokół zamku. Ostatnim punktem, który chcieliśmy zwiedzić w Sochaczewie było Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy na Bzurą. Najwięcej eksponatów dotyczyło samej bitwy, w 2018 roku to było drugie miasto z muzeum wraz z eksponatami z bitwy nad Bzurą (wcześniej byłem w Łowiczu). Po odwiedzinach w muzeum wyruszyliśmy do Błonia.

HISTORIA:  Pierwszy raz o Sochaczewie wspomniano w 1138 roku, podobno w klasztorze benedyktynów  Trójcy Świętej miał tam umrzeć Bolesław Krzywousty, a w 1221 roku wspomniano o Sochaczewie jako stolicy kasztelanii.  W połowie XIV wieku wybudowano Zamek Książąt Mazowieckich.  Prawdopodobnie w 1368 roku przyznano Sochaczewowi prawa miejskie. 4 lutego 1476 roku ziemia sochaczewska zostaje włączona do Rzeczpospolitej zaraz po śmierci ostatniego z Piastów, Siemowita VII.  Od XV do XVI wieku Sochaczew rozwijał się dzięki strategicznemu położeniu na trasie łączącej Wielkopolskę z Mazowszem, Litwą oraz Prusami. Powstały kościoły, szpital oraz królewski młyn. Jednak w 1461 roku doszło do pierwszego pożaru miasta, w XVI wieku Sochaczew trzykrotnie spłonął, a w XVII wieku pożar strawił Sochaczew dwukrotnie. Pożar w lipcu 1590 roku zahamował rozwój miasta. W 1644 roku spłonęły kościoły. W dodatku do upadku miasta przyczynił się również potop szwedzki.  W XVIII wieku największym problemem miasta była epidemia oraz III wojna północna. Sochaczew został zajęty przez Prusaków w 1793 roku. W 1807 roku Sochaczew stało się miastem Księstwa Warszawskiego. W 1815 roku Sochaczew włączono do Królestwa Polskiego. Podczas powstania styczniowego w okolicach miasta, szczególnie w Puszczy Kampinoskiej oraz w Lasach Bolimowskich dochodziło do wielu potyczek między powstańcami a Rosjanami. W 1903 roku wybudowano stację kolejową, a z Sochaczewa można było pojechać do Warszawy, a nieco później do Łodzi oraz Kalisza. 3 października 1914 roku doszło do bitwy o Sochaczew. 2 dni po bitwie Niemcy zniszczyli miasto. Po I wojnie światowej w Sochaczewie postanowiono rozbudować kolej wąskotorową. W dwudziestoleciu międzywojennym miasto odbudowano, a także rozbudowano ośrodki przemysłu tkackiego. 8. Armia niemiecka wkroczyła do Sochaczewa 8 września 1939 roku. 5 dni później doszło do bitwy nad Bzurą w okolicach Łowicza oraz Sochaczewa. Podczas tej bitwy doszło do znacznego zniszczenia miasta. Niestety Polacy przegrali bitwę, a wojska pod dowództwem generała Kutrzeby kierowały się po bitwie do obrony Warszawy. 17 stycznia 1945 roku Armia Czerwona wkroczyła do Sochaczewa.

CO WARTO ZOBACZYĆ ?

  • Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie,
  • Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą,
  • Ratusz miejski
  • Żelazowa Wola – miejsce urodzenia Fryderyka Chopina, tam znajduje się Dom Urodzenia Fryderyka Chopina
  • Ruiny Zamku Książąt Mazowieckich

CZY WIESZ, ŻE…

  • Z okolic Sochaczewa pochodzi detektyw Krzysztof Rutkowski
  • Swoją siedzibę w Sochaczewie ma Mars Polska Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *