SŁUPSK

 

29 czerwca 2017 r. , 12 grudnia 2020 r.

29 czerwca 2017 roku – początek wakacji. Każdy z nas ma plany na wakacje. Ja natomiast miałem 4 plany: znaleźć pracę, zacząć chodzić na siłownię, spotkać się z Demem w Galerii Manhattan. Dziś będzie o 4 planie – wyjeździe do Słupska i okolic. Dotarłem do Słupska z rana SKM-ką, z przesiadką w Lęborku. Najbardziej na dworcu w oczy rzucił mi się widok lokalu z kurczakami w dużej hali w klimacie PRL-u. Do głównego punktu miałem niezbyt skomplikowaną drogę  – przejść prosto aż do ronda, a potem na następnym skrzyżowaniu w lewo do Zamku Książąt Pomorskich. Pierwszym punktem był rynek.  Na rynku charakterystycznym obiektem jest tramwaj, który obecni pełni rolę punktu informacji turystycznej.  Przed warownią czekałem z 20 minut i tego dnia jako pierwszy zwiedziłem muzeum, a najbardziej podobała mi się wystawa poświęcona Witkacego. Na samym trzecim piętrze mieściła się ta wystawa – serdecznie polecam. Po odwiedzinach wróciłem na dworzec i czekałem na pociąg REGIO do Ustki.

HISTORIA :  Gród powstał na rozwidleniu Słupi, rzeki nad którą leży obecne miasto. Już w XIII wieku w Słupsku znajdował się rezydencja księcia oraz siedziba kasztelana.  Na początku XIII wieku Słupsk należał do administracji gdańskiej.  W 1265 roku Słupsk uzyskał prawa miejskie. Od 1297 – 1309 roku Słupsk należał do Polski. W 1310 roku doszło do relokacji Słupska. W 1317 roku Słupsk włączono pod administrację książąt zachodniopomorskich. W latach 1329 – 1341 Słupsk wydzierżawili Krzyżacy, a potem Słupsk powrócił do Księstwa Pomorskiego. W 1368 roku Słupsk ustanowił własne księstwo. W latach 1390 – 1446 oraz 1466 – 1474 Księstwo Słupskie było lennem polskim. Potem Księstwo włączono  z powrotem pod administrację Szczecina. 16 kwietnia 1477 Słupsk spłonął doszczętnie, spłonął także akt lokacyjny miasta. W 1630 roku Szwedzi napadli na ziemię słupską. Od 1648 roku Słupsk był związany z Brandenburgią, a w 1701 roku Słupsk należał do Prus. W 1807 roku wojska Napoleona opanowały miasto. W latach 1869 – 1870 powstała linia kolejowa łącząca Szczecin z Gdańskiem przez Słupsk. Na przełomie XIX i XX wieku powstała także linia kolejowa do Ustki, do Szczecinka oraz Piły. W 1910 roku pierwszy tramwaj pojawił się na ulicach słupskich.  9 marca 1945 roku włączono Słupsk do Polski. Od 7 maja 1946 roku niemiecki Stolp zmieniono na Słupsk.

CO WARTO ZOBACZYĆ ?

  • Zamek Książąt Pomorskich – jeden z największych zamków na Pomorzu Zachodnim. Na trzecim piętrze znajduje się wystawa dotycząca Witkacego.
  • Ratusz miejski – obecnie prezydentem Słupska jest pan Robert Biedroń.
  • Stary Rynek w Słupsku

CZY WIESZ, ŻE…

  • W Słupsku znajduje się najstarsza winda na świecie z 1910 oku i nadal działa.
  • Słupsk jest znany ze szkoły policyjnej, pana prezydenta oraz drużyny koszykarskiej Czarni Słupsk.
  • W styczniu 1998 roku doszło do starcia kibiców Czarnych z policjantami. Były to jedno z największych zamieszek w Polsce po 1989 roku.
  • Niedaleko Słupska znajduje się Dolina Charlotty, słynna z koncertów rockowych.
  • Najsłynniejsi słupszczanie: pan Dariusz Odija – aktor i lektor ( 30 Ton, lista, lista, lista przebojów oraz Mózg z Pinkiego i Mózga), pan Paweł Krryszałowicz – piłkarz, strzelił gola na MŚ w 2002 roku w meczu z USA oraz pan Tomasz Iwan – piłkarz.

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *