SŁAWNO

 

29 czerwca 2017 r.

45 minut po odjeździe z Ustki dotarłem do miasta położonego kilkanaście kilometrów od województwa pomorskiego. Ostatnim razem w tym mieście byłem w 2012 roku na weselu. Na dworcu zrobiłem sobie mini obiad, a następnie fotografowałem obiekty kolejowe. Jeden z maszynistów widząc, że robiłem zdjęcia na stacji, pozdrowił mnie sygnałem RP1.  Widocznie cieszył się, że komuś kolej się podoba. Obok dworca był przystanek PKS. Najbardziej zaskoczył mnie widok na rozkładzie PKS brak dojazdu autobusów do miast oddalonych na południe od Sławna, czyli Polanowa czy Bobolic. W Sławnie nie byłem zbyt długo, raptem 1,5 godziny. W tym czasie zrobiłem zakupy w Intermarche, dotarłem do sławieńskiego czołgu, a także dotarłem na rynek i do kościoła, w którym odbył się ślub w 2012 roku. W Sławnie pogoda ewidentnie zaczęła się psuć, mama mnie ostrzegała, że w Działdowie tymczasem była burza. Właśnie przez zmianę warunków atmosferycznych postanowiłem wrócić do Gdańska, niestety musiałem odpuścić sobie podróż do Kępic. Wróciłem pociągiem REGIO do Słupska, a następnie SKM-ką dotarłem do Wejherowa. Dopiero w okolicach Redy zaczęło padać, ale to był niewielki deszcz. Żałowałem, że nie zostałem i nie odwiedziłem Kępic, ale co się odwlecze, to nie uciecze. Do tego miasteczka pojechałem innym razem.

HISTORIA : Między XII a XIII wiekiem na terenie obecnego miasta panowali książęta sławieńscy. W 1227 roku w Sławnie rządzili książęta Pomorza Zachodniego, a w 1236 roku Sławno było pod administracją Gdańska. 22 maja 1317 Sławno uzyskało prawa miejskie. Od 1309 do 1390 roku Sławno było częścią margrabiów brandenburskich oraz książąt zachodniopomorskich. W 1390 roku Sławno stanowiło lenno Rzeczpospolitej. W 1701 roku Sławno należało do Prus. Pod koniec XIX wieku powstała w tym mieście stacja węzłowa – można było pojechać do Koszalina, Słupska, Gdańska, Ustki, Korzybia, a dalej do Bytowa oraz do Darłowa. 7 marca 1945 roku gwardia II Frontu Białoruskiego zdobyła Sławno. Od 7 maja 1946 roku oficjalna nazwa miasta to Sławno.

CO WARTO ZOBACZYĆ ?

  • Sławieński rynek – szczególnie bramy: Koszalińska oraz Słupska.
  • Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
  • Czołg

CZY WIESZ, ŻE…

  • W Sławnie urodzili się: pani Agnieszka Włodarczyk – aktorka znana z filmów „Sara” czy z serialu „13 posterunek”, pan Robert Kościuk – były reprezentant Polski w koszykówce w latach 90. XX wieku oraz pan Robert Mioduszewski – były bramkarz Lecha Poznań czy Ruchu Chorzów, obecnie trener bramkarzy Lecha Poznań.

pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *