SIERADZ

10 sierpnia 2019 roku

10 sierpnia 2019 roku około godziny 15:00 przyjechałem pociągiem REGIO z Błaszek. W Sieradzu pojawiłem się po raz drugi w życiu, ponieważ byłem jeszcze z rodzicami w Sieradzu w 2016 roku. Od momentu wyjścia z dworca w Sieradzu bez przerwy całą drogę utrudniał mi zwiedzanie miejscowy żul, który nachalnie opowiadał jakieś głupoty. W samym centrum miasta było bardzo spokojnie, do momentu, kiedy dotarłem tam z niechciany towarzyszem podróży. Dopiero w okolicach dworca PKS, kiedy persona non grata spotkał swojego ziomka oraz kiedy odmówiłem mu zapłacenia za oprowadzenie po Sieradzu, miałem jeszcze sporo czasu, żeby wrócić do rynku i dokończyć fotografowanie. W Sieradzu zaczęła psuć się pogoda, a ja pojechałem pociągiem do Zduńskiej Woli, a następnie autobusem do Pabianic.

 

HISTORIA: Pierwsza wzmianka o Sieradzu pochodzi z Bulli gnieźnieńskiej z roku 1136, gdzie miasto wymieniane jest jako gród kasztelański, jednak badania archeologiczne wskazują, że osada mogła być założona już w XI wieku. W latach 1247–1255, nie wiadomo dokładnie, kiedy miasto zostało lokowane na prawie magdeburskim, co czyni je jednym z najstarszych miast w kraju. W 1262-63 roku powstaje Księstwo Sieradzkie, zaś w II połowie XIV wieku województwo sieradzkie. W 1383 roku na sejmie w Sieradzu szlachta okrzyknęła i nieoficjalnie koronowała na króla Polski Jadwigę. W 1432 roku na zjeździe w Sieradzu szlachta zobowiązała się po śmierci Władysława Jagiełły wybrać na króla jego syna Władysława. Natomiast w roku 1445 szlachta dokonała tu elekcji Kazimierza Jagiellończyka. W wyniku II rozbioru Polski Sieradz znalazł się w zaborze pruskim. Po utworzeniu Księstwa Warszawskiego Sieradz leżał w departamencie kaliskim. Po kongresie wiedeńskim i utworzeniu Królestwa Polskiego powiat sieradzki znalazł się w województwie kaliskim; w 1837 roku województwo kaliskie przemianowano na gubernię kaliską. W okresie międzywojennym i po II wojnie światowej Sieradz był miastem powiatowym w województwie łódzkim. Podczas II wojny światowej Sieradz został włączony w granice III Rzeszy w granice tzw. Kraju Warty. W okolicach Sieradza władze okupacyjne utworzyły poligon niemieckich wojsk pancernych, na którym testowano m.in. rakiety V-1. W czasie okupacji niemieckiej przedwojenne więzienie sieradzkie było jednym z największych na obszarze „Kraju Warty”. W dniu 23 stycznia 1945 roku do miasta weszły jednostki Armii Czerwonej. Od 1 czerwca 1975 roku do 31 grudnia 1998 roku Sieradz ponownie był miastem wojewódzkim.

 

CO WARTO ZOBACZYĆ?

  • Bazylika kolegiacka pw. Wszystkich Świętych
  • Kościół św. Stanisława
  • Dom Kata

CZY WIESZ, ŻE…

  • 16 października 2006 roku patronką miasta została ogłoszona święta Urszula Ledóchowska. Dla upamiętnienia dnia, w którym Stolica Apostolska wyraziła na to zgodę, dzień 8 czerwca został ustanowiony Świętem Miasta Sieradza.
  • W Sieradzu urodzili się m.in. Marek Niedźwiecki – polski dziennikarz muzyczny, Antoni „Antoine” Cierplikowski – polski „król fryzjerstwa”; Zbigniew Lew-Starowicz – seksuolog; Leszek Czarny – książę sieradzki; Mariusz Stępiński – piłkarz; Marcin Kaczmarek – piłkarz

BIBLIOGRAFIA

  • wikipedia.org

https://sieradz.naszemiasto.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *