SEROCK

4 września 2023 r.

Dzisiaj będzie o niewielkim miasteczku niedaleko Warszawy. Serock leży niedaleko Jeziora Zegrzyńskiego. W tym mieście byłem tylko raz, około 15 lat temu, zwiedzając wraz z rodzicami okolice Zegrza. Oprócz ładnego rynku, prawie nic nie rzucało się wtedy dla mnie charakterystycznego dla tego miasta, natomiast nad jeziorem Zegrzyńskim było mnóstwo odpoczywających mieszkańców stolicy.

HISTORIA: Po pierwszy o Serocku wspomniano w 1065 roku w falsyfikacie mogileńskim. Stanowił jeden z głównych grodów mazowieckich, w którym funkcjonuje przeprawa przez rzekę z komorą celną. W 1417 roku Serock otrzymał prawa miejskie. Podczas potopu szwedzkiego miasto zostało doszczętnie zniszczone. W 1795 roku Serock został włączony do Prus. W 1806 roku powstała fortyfikacja koło Serocka. Od 1807 roku powstała tam twierdza, w 1809 roku rozegrała się bitwa podczas wojny polsko-austriackiej. W 1870 roku Serock utracił prawa miejskie. 1 stycznia 1923 roku Serock odzyskał prawa miejskie. We wrześniu 1939 r. miały tu miejsce walki polsko-niemieckie, natomiast na przełomie 1944 i 1945 r. sowiecko-niemieckie. W latach 1940–1944 istniał tu przymusowy obóz pracy, a w 1942 roku getto.

CO WARTO ZOBACZYĆ ?
• Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Serocku
• Rynek
• Grodzisko Barbarka
• Jezioro Zegrzyńskie

CZY WIESZ, ŻE…
• Lokalna nazwa miasto, to Mydlarzewo, a związane to legendą o istniejącej tu komorą celną i próbą przemytu mydła pod dnem barki. Podobno to nawiązuje to do powiedzenia: „wyjść jak Zabłocki na mydle”.

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *