SĘDZISZÓW MAŁOPOLSKI

22 grudnia 2020 roku

Po pobycie w Dębicy, Bochni oraz Brzesku przyszła kolej na Sędziszów Małopolski.  22 grudnia 2020 roku o godzinie 16 było już prawie ciemno.  O zmroku podszedłem z dworca PKP do centrum miasta. Cały czas padał lekki deszcz, więc skryłem się na poczcie przy okazji kupiłem pocztówki związane z miastami Ropczyce i Sędziszów Małopolski. Po krótkim spacerze poszedłem z powrotem w kierunku dworca PKP, a stamtąd pojechałem pociągiem REGIO do Ropczyc.

 

HISTORIA:  Pierwsza udokumentowana wzmianka o miejscowości pochodzi z 1312 roku, kiedy Piotr Ligęza uposażył kościół we wsi o nazwie Sędziszów Prawa miejskie, w wyniku starań Jana Odrowąża ze Sprowy, Sędziszów uzyskał 28 lutego 1483 roku na mocy dokumentu wydanego przez Kazimierza Jagiellończyka. Od 1555 roku miasto znajdowało się w rękach Tarnowskich, następnie w roku 1567 przeszło w ręce Kostków. W drugim lub trzecim dziesięcioleciu XVII wieku Sędziszów przeszedł, drogą kupna, na własność Mikołaja Spytka Ligęzy z Bobrku. Za jego rządów wybudowano w mieście mosty, naprawiono drogi i umocniono brzegi często wylewających rzek. Nałożył on także na ówczesny samorząd obowiązek dalszej konserwacji dróg i mostów. W 1649 roku dobra rzeszowskie wraz z Sędziszowem przejął Jerzy Sebastian Lubomirski. W 1652 roku Sędziszów i sąsiednie wioski nawiedziła epidemia dżumy. Podczas potopu szwedzkiego miasto dotkliwie ucierpiało na skutek przemarszu wojsk Jerzego Rakoczego. W 1661 roku dobra sędziszowskie trafiły w ręce Potockich. Podczas rządów Potockich w mieście wybudowano ratusz, kościół parafialny, kościół i klasztor oo. Kapucunów. W maju 1662 roku okolice Sędziszowa Małopolskiego i Ropczyc złupiły niezapłacone wojska koronne. Podczas Wielkiej Wojny Północnej, ówczesny właściciel miasta, Michał Potocki opowiedział się za Stanisławem Leszczyńskim, co naraziło jego włości na represje ze strony przeciwników. W 1772 roku nastąpił I rozbiór Polski i miasto znalazło się granicach Austrii. W 1817 roku w mieście wybuchł pożar, który zniszczył część drewnianej zabudowy miasta i spalił wnętrze kościoła parafialnego. W XIX wieku miasto gościło następujących monarchów: 25 grudnia 1818 roku jadąc z Wiednia do Lwowa, w towarzystwie Adama Jerzego Czartoryskiego, zatrzymał się na noc w Sędziszowie car Rosji Aleksander I. W latach 1856–1858 miasto uzyskało połączenie kolejowe, kiedy to wybudowano kolejny odcinek Kolei Arcyksięcia Karola Ludwika, łączącej Wiedeń z Lwowem. W 1868 roku Sędziszów nawiedziła epidemia cholery. W trakcie I wojny światowej miasto znalazło się w strefie działań wojennych austriacko-rosyjskich. Pod koniec wojny, w 1918 roku, Sędziszów nawiedziła epidemia grypy hiszpanki. 8 września 1939 roku miasto zostało zajęte przez oddziały niemieckie. Jesienią 1939 roku w rejonie Sędziszowa zaczęły działać organizacje konspiracyjne. W I połowie 1942 roku utworzono getto w Sędziszowie, w którym zamknięto około 1500 Żydów. Getto zostało zlikwidowane 24 lipca 1942 roku – około 280 osób rozstrzelano na miejscu, resztę wysłano do obozu zagłady w Bełżcu. Relacja naocznego świadka tego wydarzenia. 4 sierpnia 1944 roku do Sędziszowa Małopolskiego wkroczyła Armia Czerwona.

 

CO WARTO ZOBACZYĆ?

  • Ratusz
  • Kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
  • Kościół i klasztor oo. Kapucynów

 

CZY WIESZ, ŻE…

  • W okolicach Sędziszowa Małopolskiego urodzili się: Tadeusz Kantor – polski malarz i reżyser, scenograf, teoretyk sztuki oraz Marcin Daniec – polski satyryk.

BIBLIOGRAFIA

  • wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *