17 sierpnia 2020 roku
17 sierpnia 2020 roku około godziny 7:30 dotarłem autobusem z Puław do Ryk. Na rynku było zupełnie pusto, dlatego mogłem spokojnie sobie zwiedzać miasto. Zwiedzanie jednak zacząłem od pałacu. Następnie sfotografowałem rynek w Rykach i zrobiłem małe zakupy. Na koniec zrobiłem nieco dłuższy spacer, żeby dotrzeć do stacji kolejowej w Rykach. Kiedy wróciłem do centrum miasteczka pojechałem autobusem do Puław, a potem do Opola Lubelskiego.
HISTORIA: Udokumentowane i bogate tradycje historyczne naszego regionu sięgają XIV wieku, ale wykopaliska archeologiczne potwierdzają obecność ludzi na tym terenie już w okresie neolitu. Obszar dzisiejszego powiatu ryckiego w czasach staropolskich leżał na terenie ziemi stężyckiej, która wywiodła się z wczesnośredniowiecznej kasztelanii sieciechowskiej. Wchodziła ona w skład staropolskiego województwa sandomierskiego. Niezależnie od wciąż niewyjaśnionych do końca kolei losów tej jednostki podziału administracyjnego, która w pewnych okresach traciła swe funkcje na rzecz ziemi radomskiej, nie ulega wątpliwości, że do upadku l Rzeczypospolitej terytorium dzisiejszego powiatu ryckiego należało do ziemi stężyckiej województwa sandomierskiego. Oczywiście obszar dawnej ziemi stężyckiej, działającej na zasadach powiatu, był większy niż dzisiejszy powiat rycki. Obejmował też część terytorium dzisiejszego powiatu łukowskiego w województwie lubelskim, jak również powiatu garwolińskiego w województwie mazowieckim. Trzeba jednak podkreślić, że tylko powiat rycki leży w całości na terenie dawnej ziemi stężyckiej. Ryki w okresie od 1793 do 1796 roku były stolicą ziemi stężyckiej i należały do województwa lubelskiego. W czasach Królestwa Polskiego po roku 1815 roku Ryki należały do województwa podlaskiego. Prawa miejskie Ryki odzyskały 1 stycznia 1957 r. Wtedy tez z powiatu ryckiego wyłączono gromadę Strych i włączono ją powrotem do powiatu garwolińskiego. 31 grudnia 1959 roku do powiatu ryckiego włączono gromadę Walentynów z powiatu łukowskiego.
CO WARTO ZOBACZYĆ?
- Neogotycki kościół
- Pałac z XVIII wieku
- Głaz – pomnik z tablicą upamiętniającą miejsce dawnej świątyni i miejsce złożenia prochów Stanisława Poniatowskiego – ojca króla
- Synagoga
CZY WIESZ, ŻE…
- W 1976 roku powstała przetwórnia i zamrażalnia warzyw i owoców CSO Hortex. W Rykach znajduje się też spółdzielnia mleczarska.
BIBLIOGRAFIA
- wikipedia.org
- https://www.ryki.powiat.pl/powiat/historia.html