RADZYMIN

5 maja 2019 roku

5 maja 2019 roku dostałem dwa dni wolne w pracy i postanowiłem zobaczyć miasteczka aglomeracji warszawskiej. Wysiadłem na stacji Warszawa Wschodnia i szukalem autobusu, którym pojechałbym do Radzymina.Podróż trwałą około 30 minut. Po opuszczeniu autobusu szybko pobiegłem na stację PKP w Radzyminie. Udało mi się zobaczyć stację kolei normalnotorowej oraz centrum miasta. Czas mnie naglił, żeby znalazł transport do Marek. Nie zwiedziłem, niestety, cmentarza oraz Relaxu Kebab – restauracji, w której robią najdłuższe kebaby w Polsce.

 

HISTORIA: Radzymin należy do jednych z najstarszych miast na Mazowszu. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z XIII wieku i mówią o nadaniu swojemu dworakowi przez księcia Konrada I mazowieckiego puszczańskich włości. Historycy są jednak zdania, że osada przyjęła nazwę od słowiańskiego imienia Radzim. Najstarszy zachowany dokument pochodzi z 1440 roku i traktuje o nadaniu przywileju Janowi z Radzymina przez księcia Bolesława mazowieckiego. W 1475 roku osada stała się miastem na prawie chełmińskim. W 1629 roku właścicielem miasta był Rafał Leszczyński. Po III rozbiorze Polski Radzymin znalazł się przejściowo w zaborze pruskim. W czasach Księstwa Warszawskiego podczas wojny polsko-austriackiej w 1809 roku, 25 kwietnia na polach okolicznych i w samym Radzyminie szwadron Pułku 3. ułanów Księstwa Warszawskiego i jeden batalion 6 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego stoczyły bitwę z dużo silniejszymi oddziałami austriackimi, biorąc do niewoli 2 bataliony piechoty w tym 37 oficerów. W 1815 roku Radzymin znalazł się w zaborze rosyjskim. W latach 1907–1908 w mieście przebywał Isaac Bashevis Singer, jeden z najsłynniejszych pisarzy tworzących w języku jidysz, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1978 roku, twórca wielu dzieł, między innymi „Sztukmistrza z Lublina”. Przedłużono w roku 1899 wąskotorową kolej marecką łączącą Radzymin z Warszawą. Podczas I wojny światowej miasto było pod okupacją niemiecką.  Bitwa pod Radzyminem stoczona z bolszewikami 12–15 sierpnia 1920 roku, będąca częścią większej operacji znanej jako „Cud nad Wisłą”. 15 sierpnia 1920 roku rozegrała się przełomowa batalia w wojnie polsko-bolszewickiej, która zapobiegła rozszerzeniu się komunizmu na Polskę, a może i na całą Europę. Dzień ten stał się dniem Żołnierza Polskiego, a święto do 1939 roku było hucznie obchodzone w mieście i całym kraju. II wojna światowa zmieniła całkowicie oblicze Radzymina. Ludność żydowska została rozstrzelana w getcie lub wywieziona do obozu zagłady w Treblince. Na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku pod Radzyminem rozegrała się jedna z największych bitew pancernych. Bitwa zakończyła się klęską armii radzieckiej, a miasto zostało prawie całe zniszczone. Nigdy już nie odzyskało swojego stanu sprzed wojny pod żadnym względem.

 

CO WARTO ZOBACZYĆ?

 

 

 

CZY WIESZ, ŻE…

 

  • W Radzyminie urodzili się: Celina Niedźwiecka-Bujańska – polska aktorka teatralna, i filmowa oraz Artur Żmijewski – polski aktor filmowy i teatralny.

 

 

BIBLIOGRAFIA

 

* pl.wikipedia.org

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *