RADOMSKO

18 lutego 2021 roku

Po zwiedzeniu Piotrkowa Trybunalskiego oraz Sulejowa dotarłem około godziny trzynastej 18 lutego 2021 roku do Radomska. Po przyjeździe do tego miasta zadzwoniłem do rodziców, że jest w województwie łódzkim. W Radomsku spędziłem około godzinę. W tym czasie zwiedziłem miasto i kupiłem pocztówkę na poczcie.  Po tym krótkim pobycie pojechałem do Kamieńska pociągiem REGIO.

 

HISTORIA: Historia Radomska sięga XI wieku. Zasadniczymi czynnikami miastotwórczymi, obok grodu, były przechodzące tędy drogi handlowe: ze Śląska na Ruś oraz szlak solny z Bochni do Wielkopolski i na Mazowsze. Istotny wpływ na kształtowanie się miasta miał także ośrodek kultu religijnego – kościół Św. Lamberta.  Radomsko po II rozbiorze Polski w 1793 roku znalazło się pod zaborem pruskim, gdzie pozostawało do 1807 roku, kiedy to Napoleon Bonaparte powołał do życia Księstwo Warszawskie i miasto znalazło się w jego granicach. Księstwo przetrwało do 1815 roku. Rozwiązano je po klęsce Napoleona i utworzono zgodnie z postanowieniami Kongresu Wiedeńskiego Królestwo Polskie zwane Kongresówką, którego królem został car Rosji. Po odzyskaniu niepodległości, przez całe dwudziestolecie międzywojenne, Radomsko wchodziło w skład województwa łódzkiego. W dniu 15 grudnia 1919 roku została przywrócona miastu dawna nazwa – Radomsko.  Wybuch II wojny światowej stał się dla radomszczan faktem wraz z pierwszymi bombami, które spadły na miasto 1 września 1939 roku rano. Naloty powtórzyły się w dniach następnych zmieniając centrum w ruinę. Już 3 września Radomsko zostało zajęte przez Niemców i rozpoczęły urzędowanie władze okupacyjne.

 

CO WARTO ZOBACZYĆ?

  • Klasztor Franciszkanów ufundowany przez Władysława Łokietka
  • Drewniany kościół św. Marii Magdaleny
  • Kolegiata św. Lamberta
  • Ratusz

 

CZY WIESZ, ŻE…

 

  • W Radomsku urodzili się między innymi: Tadeusz Różewicz oraz Ola Ciupa.
  • RKS Radomsko to dwukrotny półfinalista Pucharu Polski w sezonach 1999/2000 i 2002/2003 oraz półfinalista Pucharu Ligi w sezonie 2001/2002. Drużyna w sezonie 2001/2002 występowała w najwyższej klasie rozgrywkowej (wtedy I liga), zajmując ostatecznie 14. miejsce. Klub po przegranym dwumeczu w barażach ze Szczakowianką Jaworzno został zdegradowany do II ligi. Z meczem tym wiąże się głośna afera tzw. Sprawa Rašicia.

BIBLIOGRAFIA