18 lutego 2021 roku
Po zwiedzeniu Piotrkowa Trybunalskiego oraz Sulejowa dotarłem około godziny trzynastej 18 lutego 2021 roku do Radomska. Po przyjeździe do tego miasta zadzwoniłem do rodziców, że jest w województwie łódzkim. W Radomsku spędziłem około godzinę. W tym czasie zwiedziłem miasto i kupiłem pocztówkę na poczcie. Po tym krótkim pobycie pojechałem do Kamieńska pociągiem REGIO.
HISTORIA: Historia Radomska sięga XI wieku. Zasadniczymi czynnikami miastotwórczymi, obok grodu, były przechodzące tędy drogi handlowe: ze Śląska na Ruś oraz szlak solny z Bochni do Wielkopolski i na Mazowsze. Istotny wpływ na kształtowanie się miasta miał także ośrodek kultu religijnego – kościół Św. Lamberta. Radomsko po II rozbiorze Polski w 1793 roku znalazło się pod zaborem pruskim, gdzie pozostawało do 1807 roku, kiedy to Napoleon Bonaparte powołał do życia Księstwo Warszawskie i miasto znalazło się w jego granicach. Księstwo przetrwało do 1815 roku. Rozwiązano je po klęsce Napoleona i utworzono zgodnie z postanowieniami Kongresu Wiedeńskiego Królestwo Polskie zwane Kongresówką, którego królem został car Rosji. Po odzyskaniu niepodległości, przez całe dwudziestolecie międzywojenne, Radomsko wchodziło w skład województwa łódzkiego. W dniu 15 grudnia 1919 roku została przywrócona miastu dawna nazwa – Radomsko. Wybuch II wojny światowej stał się dla radomszczan faktem wraz z pierwszymi bombami, które spadły na miasto 1 września 1939 roku rano. Naloty powtórzyły się w dniach następnych zmieniając centrum w ruinę. Już 3 września Radomsko zostało zajęte przez Niemców i rozpoczęły urzędowanie władze okupacyjne.
CO WARTO ZOBACZYĆ?
- Klasztor Franciszkanów ufundowany przez Władysława Łokietka
- Drewniany kościół św. Marii Magdaleny
- Kolegiata św. Lamberta
- Ratusz
CZY WIESZ, ŻE…
- W Radomsku urodzili się między innymi: Tadeusz Różewicz oraz Ola Ciupa.
- RKS Radomsko to dwukrotny półfinalista Pucharu Polski w sezonach 1999/2000 i 2002/2003 oraz półfinalista Pucharu Ligi w sezonie 2001/2002. Drużyna w sezonie 2001/2002 występowała w najwyższej klasie rozgrywkowej (wtedy I liga), zajmując ostatecznie 14. miejsce. Klub po przegranym dwumeczu w barażach ze Szczakowianką Jaworzno został zdegradowany do II ligi. Z meczem tym wiąże się głośna afera tzw. Sprawa Rašicia.
BIBLIOGRAFIA
- wikipedia.org
- https://radomsko.pl/o-radomsku/historia
- https://radomsko.naszemiasto.pl