PRZYSUCHA

22 grudnia 2019 roku

22 grudnia 2019 roku przed moim wyjazdem do Nowego Targu z rodzicami pojechałem do trzech miast województwa mazowieckiego. Pierwszym miastem był Radom – to był moje miejsce przesiadkowe. Rano zjadłem śniadanie w McDonald’s na dworcu PKP, a potem poszedłem na spacer po Radomiu. Około godziny 7 rano dotarłem do Przysuchy. Nikogo nie bylo w okolicy, udało mi się zobaczyć tylko dworzec PKP oraz otoczenie. Po godzinie pojechałem z powrotem do Radomia.

 

14 sierpnia 2023 roku ponownie zawidtałem do Przysuchy. Była już noc – probowalem zrobić zdjęcia dworca. Po bardzo szybko zrobionych zdjęciach pojechałem dalej do centrum miasta. Tam bylem w parku oraz zobaczyłem budynek  Muzeum im. Oskara Kolberga. W Przysusze zrobiłem sobie nocleg w aucie, a rano jechałem dalej w kierunku Działdowa.

 

HISTORIA: Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1415 roku i związane są z osobą Rafała, syna Warsza ze Skrzyńska. Jest on pierwszą występującą w źródłach osobą, która w swej tytulaturze używała zwrotu „z Przysuchy”. W 1508 i 1509 roku Przysucha należała do rodu Morsztynów, a w 1510 roku jej właścicielem był Męcina z Przysuchy. Około 1700 roku nastąpił rozwój papiernictwa na ziemiach pomiędzy Wisłą i Pilicą m.in. w Przysusze. 11 grudnia 1710 roku przywilej królewski, wydany dla Antoniego Czermińskiego herbu Wieniawa przez Augusta II Mocnego, zezwala na osadzanie się rzemieślników, także zagranicznych, i odbywanie targów. Upadek Rzeczypospolitej był także upadkiem Przysuchy. Pomimo przynależności do Księstwa Warszawskiego, a od 1815 roku do Królestwa Polskiego, Przysucha traciła znaczenie, głównie przez zależność miasta od dworu, odebranie wielu praw mieszczanom a częściowo przez przemarsze wojsk austriackich podczas powstania kościuszkowskiego.  Przysucha utraciła prawa miejskie w 1869 roku podczas tzw. reformy miejskiej. 6 września 1939 roku na Przysuchę spadły bomby i zniszczyły ponad 70 domów i budynki folwarku. W czasie wojny Niemcy założyli getto, w którym umieszczono ponad 5000 Żydów – 31 października 1942 roku większość wywieziono do obozu w Treblince i tam zamordowani. 17 stycznia 1945 roku wojska radzieckie przybyły do Przysuchy.  Miejscowość uzyskała prawa miejskie odzyskała w 1958 roku.

 

CO WARTO ZOBACZYĆ?

 

 

CZY WIESZ, ŻE…

 

  • W Przysusze urodzili się m.in. Oskar Kolberg – etnograf oraz Pawel Biliński – siatkarz

 

BIBLIOGRAFIA

 

* pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *