20 grudnia 2019 roku, 17 września 2023 roku
W Policach byłem dwukrotnie: w 2019 i w 2023 roku. W grudniu 2019 roku dotarłem tutaj po południu autobusem miejskim ze Szczecina. W samym mieście zobaczyłem wyłącznie park,Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz dworzec PKP. W samym mieście bylem około godziny – pojechałem potem do Szczecina. Tam zrobiłem zakupy w sklepie Pogoni Szczecin i kupiłem brelok oraz dwie karty zawodników.
17 września 2023 roku pojechałem razem z moim kolegą Piotrem Gospodarkiem pojechaliśmy autobusem miejskim prosto z placu Rodła w Szczecinie. Tam okazało się, że traciłem orientację w terenie. Najpierw poszliśmy na rynek. Następnie mieliśmy zobaczyć dworzec kolejowy, ale zupełnie gubiłem orientację. Gdyby nie interwencja Piotra i mieszkanki Polic, to bym poszedł w zupełnie innym kierunku. Po sesji zdjęciowej dworca pojechaliśmy z powrotem do Szczecina na dalsze zwiedzanie miasta.
HISTORIA: Początkowo było to osiedle rybacko-rolnicze, w latach 1249–1254 stanowiło własność rycerza Bartłomieja z Polic. W 1260 roku książę zachodniopomorski Barnim I nadał Policom prawa miejskie na prawie magdeburskim. W celu zahamowania rozwoju Polic, w 1321 roku książę odebrał miastu prawa miejskie i włączył Police w obręb Szczecina. Prawa miejskie zostały przywrócone dopiero w 1808 roku. Na przełomie XIX i XX wieku w Policach istniała stocznia rzeczna. W 1898 roku Police uzyskały kolejowe połączenie ze Szczecinem, prowadzące wówczas do Jasienicy. 15 października 1939 roku miasto zostało włączone w granice Wielkiego Miasta Szczecin. Miasto zostało zdobyte 26 kwietnia 1945 roku wraz ze Szczecinem przez wojska radzieckie. Od 1945 roku Police są polskim miastem.
CO WARTO ZOBACZYĆ?
- Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
- Kościół św. św. Apostołów Piotra i Pawła
- Rynek
CZY WIESZ, ŻE…
- W Policach znajduje się fabrykaGrupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police”. Wcześniej była fabryka benzyny.
- W siatkarskiej Tauron Lidze kobiet gra drużyna KP Chemik Police.
BIBLIOGRAFIA
* pl.wikipedia.org