POLICE

20 grudnia 2019 roku, 17 września 2023 roku

W Policach byłem dwukrotnie: w 2019 i w 2023 roku. W grudniu 2019 roku dotarłem tutaj po południu autobusem miejskim ze Szczecina. W samym mieście zobaczyłem wyłącznie park,Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz dworzec PKP. W samym mieście bylem około godziny – pojechałem potem do Szczecina. Tam zrobiłem zakupy w sklepie Pogoni Szczecin i kupiłem brelok oraz dwie karty zawodników.

 

17 września 2023 roku pojechałem razem z moim kolegą Piotrem Gospodarkiem pojechaliśmy autobusem miejskim prosto z placu Rodła w Szczecinie. Tam okazało się, że traciłem orientację w terenie. Najpierw poszliśmy na rynek. Następnie mieliśmy zobaczyć dworzec kolejowy, ale zupełnie gubiłem orientację. Gdyby nie interwencja Piotra i mieszkanki Polic, to bym poszedł w zupełnie innym kierunku. Po sesji zdjęciowej dworca pojechaliśmy z powrotem do Szczecina na dalsze zwiedzanie miasta.

 

HISTORIA: Początkowo było to osiedle rybacko-rolnicze, w latach 1249–1254 stanowiło własność rycerza Bartłomieja z Polic. W 1260 roku książę zachodniopomorski Barnim I nadał Policom prawa miejskie na prawie magdeburskim. W celu zahamowania rozwoju Polic, w 1321 roku książę odebrał miastu prawa miejskie i włączył Police w obręb Szczecina. Prawa miejskie zostały przywrócone dopiero w 1808 roku. Na przełomie XIX i XX wieku w Policach istniała stocznia rzeczna. W 1898 roku Police uzyskały kolejowe połączenie ze Szczecinem, prowadzące wówczas do Jasienicy.  15 października 1939 roku miasto zostało włączone w granice Wielkiego Miasta Szczecin. Miasto zostało zdobyte 26 kwietnia 1945 roku wraz ze Szczecinem przez wojska radzieckie. Od 1945 roku Police są polskim miastem.

 

CO WARTO ZOBACZYĆ?

 

 

CZY WIESZ, ŻE…

 

 

BIBLIOGRAFIA

 

* pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *