POŁCZYN-ZDRÓJ

18 lipca 2018 roku

18 lipca 2018 roku miałem w Muzeum Miasta Gdańsk w Ratuszu szkolenie na przewodnika po obiekcie. Szkolenie trwało 3 godziny. W związku z tym 21 lipca 2018 roku mogłem z pracy wyjść 3 godziny wcześniej. W tym samym czasie w sanatorium w Połczynie-zdrój przebywali moi rodzice. Prosto z muzeum poszedłem na dworzec i pojechałem pociągiem TLK do Świdwina. Rodzice odebrali mnie z dworca świdwińskiego i od razu pojechaliśmy do Połczyna-Zdrój. Wieczorem zrobiliśmy spacer po rynku i spróbowałem piwa połczyńskiego. Nocleg miałem w sanatorium. Po śniadaniu zrobiłem samotny większy spacer po mieście. Próbowałem znaleźć dworzec kolejowy. Z tego, co pamiętałem to był pożar tego obiektu. Niestety, z dworca już nic nie zostało. Po spacerze wróciłem do sanatorium, a tam czekali już na mnie rodzicie i pojechaliśmy do Kołobrzegu.

HISTORIA: Przekazy z VI wieku mówią o słowiańskiej osadzie wzniesionej na palach w okolicach Połczyna-Zdroju. Bogusław IV wzniósł tu zamek około 1290 roku, kiedy Marchia Brandenburska zajęła ziemię świdwińską, a Połczyn stał się miejscowością na pograniczu Pomorza z Brandenburgią. Zamek ten był własnością książęcą do początków XIV wieku, został wtedy przekazany przez księcia Warcisława rodowi Wedlów. W 1331 roku Połczyn należał do dziedziny panów von Wedel. W 1337 roku hrabia Hasso von Wedel sprzymierzył się z Brandenburczykami, którzy niedługo potem odebrali Wedlom warownię. W 1389 roku Połczyn został przekazany Manteufflom. W 1431 roku miasto spalili czescy husyci, w 1433 roku miasto zostało zniszczone przez Zakon Krzyżacki. W 1500 roku miasto wraz z zamkiem zostało poważnie zniszczone przez pożar. W 1688 roku miejscowy tkacz odkrył źródło wody mineralnej, które w niedługim czasie stało się podstawą bazy uzdrowiskowej miasta – znaczenie Połczyna stopniowo wzrastało. W 1705 roku Jakub von Krockow wybudował pierwszy dom zdrojowy. W latach 1836–1839 założono Park Zdrojowy. Do rozwoju uzdrowiska bardzo przyczyniło się otwarcie w 1897 roku połączenia kolejowego ze Świdwinem, a w 1903 roku ze Złocieńcem i Grzmiącą. Przed wybuchem II wojny światowej w 1939 roku w Połczynie-Zdroju znajdowała się główna kwatera Grupy Armii Północ. W Połczynie-Zdroju funkcjonował od kwietnia 1938 do lutego 1945 roku Zakład Lebensborn w obecnym położonym 2 km od centrum miasta sanatorium Borkowo, w którym dokonywano germanizacji dzieci głównie z polskich rodzin. 5 marca 1945 roku żołnierze 7 pułku piechoty 3 dywizji 1 Armii Wojska Polskiego pod dowództwem majora S. Rusijana wkroczyli do miasta. Początkowo po opuszczeniu miasta przez Niemców uzdrowisko służyło rannym i kontuzjowanym żołnierzom polskim i radzieckim. W lipcu 1967 roku zorganizowano tu pierwszy Festiwal Piosenki Żołnierskiej, który w 1969 roku przeniesiono do Kołobrzegu, 11-12 lipca 1996 roku wystąpiła gwałtowna powódź opadowa, która spowodowała zalanie dużej części miasta, w tym szpitala powiatowego, parku zdrojowego i wielu budynków mieszkalnych nad rzeką.

CO WARTO ZOBACZYĆ?
• kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP
• pałac z przełomu XVII i XVIII w.
• Stare Miasto
• Park Zdrojowy

CZY WIESZ, ZE…
• W mieście znajduje się Browar Połczyn-Zdrój, produkujący piwo marek „Połczyn” i „Brewer”.
• Z Połczyna-Zdrój pochodzą: Leo Levy– niemiecki kupiec pochodzący z żydowskiego rodu Levych, doktor chemii, żołnierz armii cesarskiej Wilhelma II w okresie I wojny światowej, zamożny mieszczanin. Zamordowany został w swoim domu przez nazistowskich bojówkarzy podczas nocy kryształowej, Sławomir Nitras – poseł na Sejm V, VI, VIII i IX kadencji oraz piłkarze Olgierd Moskalewicz i Szymon Pawłowski.

BIBLIOGRAFIA
• pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *