OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

3 lipca 2021 roku

3 lipca 2021 roku po zwiedzeniu Końskich, Stąporkowa, Skarżyska-Kamiennej pojechałem do Ostrowca Świętokrzyskiego.  Z dworca PKP poszedłem w kierunku centrum, zwiedzając miasto po deszczu. Zależało mi, żebym dotarł jak najszybciej do centrum miasta, bo chciałem kupić Jakubowi Sommerowi krówki opatowskie. Udało mi się kupić w jedynym czynnym jeszcze sklepie cukierniczym.  Kupiłem wszystkie krówki, jakie były w tym sklepie. Po zakupach i zwiedzeniu centrum miasta poszedłem do McDonald’s coś zjeść. Po małym posiłku poszedłem z powrotem na dworzec PKP i stamtąd pojechałem pociągiem do Starachowic.

 

HISTORIA: Wieś położona była na prawym brzegu rzeki Kamiennej. Pierwsze próby lokacji miasta na terenie wsi Ostrów na prawym brzegu Kamiennej podjął na początku XVI w. Kacper Maciejewski. U schyłku XVI wieku. Ostrów przeszedł na własność Jakuba Gawrońskiego herbu Rawa, który na lewym brzegu rzeki wyznaczył miejsce pod budowę miasta. Przyjmuje się, że powstało ono na tzw. „surowym korzeniu” w 1597 roku. W 1613 roku Ostrowcowi nadano prawa miejskie. Nazwa miasta (wcześniej: Ostrów, Ostrowiec lub Tarnowiec) ostatecznie ustaliła się po przejęciu dóbr ostrowieckich przez Janusza Ostrogskiego. Ostrowiec stał się częścią dóbr ostrowieckich w posiadaniu hrabiego Jana Tarnowskiego herbu Leliwa. W późniejszym czasie dobra ostrowieckie były w posiadaniu największych rodów magnackich w Rzeczypospolitej: Tarnowskich, Czartoryskich, Lubomirskich, Radziwiłłów, Ostrogskich, Zasławskich, Sanguszków, Wielopolskich, Dobrzańskich, Łubieńskich i innych. W roku 1889 dobra ostrowieckie zostały rozdrobnione a każda część otrzymała osobną hipotekę. Po II wojnie światowej wszystkie grunty prywatne zostały znacjonalizowane. W czasie rewolucji 1905 roku miały tu miejsce masowe wystąpienia robotnicze, których kulminacją było proklamowanie 27 grudnia 1905 roku Republiki Ostrowieckiej. Na okres około dwóch tygodni władzę w mieście i sąsiednich powiatach przejęła PPS, kierowana przez Ignacego Boernera. Upadek Republiki Ostrowieckiej nastąpił po przybyciu do miasta dwóch carskich pułków piechoty wraz z artylerią. W okresie I wojny światowej Zakłady Ostrowieckie uległy poważnym zniszczeniom. 3 listopada 1918 roku Polacy przejęli władzę w mieście z rąk okupantów austro-węgierskich. W okresie międzywojennym Ostrowiec rozwijał się dzięki inwestycjom związanym z budową Centralnego Okręgu Przemysłowego. Od 1937 roku miasto nosi współczesną nazwę Ostrowiec Świętokrzyski. Wojska niemieckie zajęły Ostrowiec 8 września 1939 roku, co zmusiło ludność do podjęcia walk o charakterze podziemnym i partyzanckim. Podczas II wojny światowej i okupacji niemieckiej 11 tysięcy Żydów ostrowieckich zostało wymordowanych. 16 stycznia 1945 roku do Ostrowca wkroczyły oddziały 6 Armii 1 Frontu Ukraińskiego.

 

CO WARTO ZOBACZYĆ?

  • Kolegiata pw. św. Michała Archanioła
  • Kościół pw. św. Stanisława Biskupa w dzielnicy Denków
  • Zespół Pałacowo-Parkowy w dzielnicy Częstocice z dawnym pałacem hrabiów Wielopolskich z lat 1887–1899, obecnie Muzeum Historyczno-Archeologiczne
  • Pałac myśliwski hrabiów Wielopolskich przy ulicy Kuźnia, obecnie hotel „Pałac Tarnowskich”
  • Drewniany kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego przy ulicy Sandomierskiej

 

CZY WIESZ, ŻE…

  • Lata dziewięćdziesiąte XX wieku i początek XXI wieku to czas sukcesów ostrowieckiego KSZO. W 1997 roku zespół piłki nożnej awansował jako pierwszy z terenów woj. kieleckiego do ekstraklasy, występując w niej w sumie w trzech sezonach 1997/98, 2001/02 i 2002/03.
  • W Ostrowcu urodził się m.in. Halina Skoczyńska-Rakowska – aktorka; Mirosław Baka – aktor; Mariusz Jop i Kamil Kosowski – piłkarze.

 

BIBLIOGRAFIA

  • wikipedia.org
  • https://ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl