OSTRÓDA

9 lipca 2017 r.

Ostatnim miastem wyprawy na początku lipca 2017 roku była Ostróda, gdzie odwiedziłem swoje rodzinne strony.  Około godziny osiemnastej dotarłem na miejsce, jadąc REGIO z Kowalewa Pomorskiego. Niestety nie zwiedziłem zamku krzyżackiego, bo już było dawno zamknięte, natomiast swoją uwagę kierowałem na jezioro Drwęckie, gdzie w dzieciństwie przyjeżdżałem zwiedzać miasto i jeść lody przy samym brzegu ostródzkiego jeziora. Zaraz obok jeziora znajduje się kompleks sportowy, tam gra mecze młodzieżowa ekipa Reprezentacji Polski w piłce nożnej oraz Sokół Ostróda. Przy jeziorze także znajduje się amfiteatr oraz hotel. Poszedłem na rynek ostródzki, by kupić prowiant na podróż, a potem szedłem zwiedzać miasto i dotarłem najdalej do McDonald’s przy „siódemce”. Spędziłem w tym mieście około 3 godzin, następnie udałem się pociągiem REGIO do Gdańska.

HISTORIA: Pierwsza wzmianka o Ostródzie padła w 1270 roku, istniała tam bowiem strażnica. W 1329 roku Ostróda uzyskała miejskie, a nazwa tego miasta pochodzi od nazwy miasta pochodzenia  komtura Luther von Braunschweig , które założył to miasto – Osterode am Harz. Od 1340 roku Ostróda stała się stolicą komturii, w 1370 powstał zamek, ale 11 lat później wojsko Kiejstuta zniszczyły zamek. Od 1466 roku Ostróda stała się lennem Polski. W 1519 roku wojsko polskie zdobyło zamek podczas wojny z Krzyżakami. W XVII wieku miasto było plądrowane przez wojska szwedzkie, tatarskie. W 1657 roku Ostróda przestała być lennem Polski. W 1788 roku ostródzki spłonął doszczętnie. Od 1834 do 1848 roku pastorem polskim kościoła ewangelickiego był Gustaw Gizewiusz, który tu zmarł i został pochowany. W 1852 roku otworzono kanał Elbląski, a pierwszy pociąg do Ostródy przyjechał w 1872 roku. W 1920 roku mieszkańcy Ostródy opowiedzieli się zdecydowanie za pozostaniem w Prusach Wschodnich. Jedynie kilka wsi, w tym Lubsztynek, Groszki czy Napromek zostały włączone do Polski. Od 1945 roku Ostróda jest polskim miastem, a od 1946 roku oficjalna nazwa to Ostróda, wcześniej miasto nazywało się Ostród.

CO WARTO ZOBACZYĆ ?

  • Jezioro Drwęckie
  • Zamek krzyżacki
  • Pomnik Jedności Europejskiej, wcześniej tu była Fontanna Trzech Cesarzy
  • Grób Gustawa Gizewiusza
  • Kościół św. Dominika Savio w Ostródzie

CZY WIESZ, ŻE…

  • Najsłynniejsza ostródzka firma to Morliny – zakłady mięsne.
  • W tym mieście urodził się Norbi.
  • Często podczas pytania kolegów o charakterystyczną rzecz w swoim mieście, odpowiedź brzmi: Moje miasto to miasto dresów”.  W Ostródzie na blokowiskach można spotkać bardzo dużą liczbę dresów, chyba najwięcej w województwie warmińsko-mazurskim. Oddani są bardzo dwóm drużynom – Sokołowi Ostróda i Stomilowi Olsztyn.

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *