14 listopada 2020 r.
14 listopada 2020 roku wybrałem się po 2 miesiącach od uzyskania tytułu magistra chemii na Dolny Śląsk, a mianowicie do okolic Trzebnicy oraz Wrocławia. Jednym z celów mojej podróży były Oborniki Śląskie. Przyjechałem do tego miasta pociągiem po zwiedzeniu z samego rana Siechnic. Oborniki Śląskie wyglądały jak miasto widmo. Poczta była zamknięta, a ja wpadłem na pomysł na fajną „pocztówkę” z Obornik Śląskich. Kupiłem kilka sharków z Browaru Widawa i jedną z tych butelek sfotografowałem na stacji PKP. Po zakupach udałem się do dwóch głównych zabytków: kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz kościoła św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego. Po krótkim spacerze po mieście udałem się na dworzec PKP i pojechałem do Trzebnicy (z przesiadką we Wrocławiu Mikołajowie).
Na samo zwiedzanie miasta przeznaczyłem zbyt mało czasu. Mam nadzieję, że jeszcze powrócę do tego miasteczka po pandemii.
HISTORIA: Sama nazwa miasteczka pochodzi od obory, prawdopodobnie mieszkańcy ówczesnej wsi zajmowali się hodowlą bydła. Niemiecka nazwa grodu to Obernigk bądź Bad Obernigk. Pierwsza wzmianka o Obornikach pochodzi z 1305 roku – wtedy ta wieś nazywała się po polsku Obora i podlegała władzy biskupa wrocławskiego. Na początku XIV wieku władzę we wsi przejął książę oleśnicki – Konrad I. W 1835 roku Karol Wolfgang Schaubert rozpoczął budowę nowoczesnego uzdrowiska w północno-zachodniej części wsi. Oborniki zostały włączone do Polski po II wojnie światowej. W 1945 roku miejscowość ta uzyskała prawa miejskie. Od 1946 roku oficjalna nazwa miasta to Oborniki Śląskie.
CO WARTO ZOBACZYĆ?
- Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
- Kościół pw. św. Tadeusza Judy i św. Antoniego Padewskiego
- Sanatorium
- Pałac rodu Schaubertów
CZY WIESZ, ŻE…
- Najbardziej znaną postacią, która mieszkała i była związana z Obornikami był urodzony w 1798 roku we Wrocławiu Karl von Holtei, poeta romantyczny, pisarz i aktor.
- W Obornikach Śląskich mieszka Tomasz Kopyra – bloger, krytyk piwny, vloger oraz sędzia certyfikowany PSPD i BJCP. Dzięki Tomku za odpowiedzi do moich pytań podczas Q&A. Oto linki do recenzji piw warzonych w moim rodzinnym Działdowie:
ŹRÓDŁA
- pl.wikipedia.org
- https://blog.kopyra.com