23 grudnia 2019 roku
23 grudnia 2019 roku przyjechałem wraz z rodzicami do Nowego Targu na Święta Bożego Narodzenia. Wcześniej odwiedziliśmy Białobrzegi oraz Miechów, a wieczorem dotarliśmy do Nowego Targu. Zwiedzanie miasta mieliśmy w Wigilię. Zaczęliśmy od rynku w Nowym Targu, mogliśmy zobaczyć lodowisko oraz zamknięty jarmark świąteczny. Po tym pobycie na rynku pojechałem z ojcem na dworzec PKP, a tam zrobiłem małą sesję zdjęciową obiektu. Po sesji pojechaliśmy do naszego wynajętego domu i zrobiliśmy sobie kolację wigilijną. W Chochołowie byliśmy na pasterce. W Nowym Targu byliśmy przez kilka dni, przy okazji zwiedzaliśmy Czorsztyn czy Zakopane.
HISTORIA: Początki osadnictwa na terenach dzisiejszego Podhala sięgają XIII wieku, kiedy to z opactwa w Jędrzejowie przybyli cystersi. Założyli klasztor w Ludźmierzu, a w 1254 roku Bolesław Wstydliwy zezwolił im na zakładanie nowych osad. Po dojściu do władzy Kazimierz Wielki przejął własności cystersów. W ten sposób Nowy Targ, jak i całe Podhale, stał się w 1335 własnością królewską i tak zostało aż do rozbiorów. W 1337 zadecydowano o przeniesieniu miasta, w 1346 połączono go z leżącą niedaleko osadą Stare Cło, a Kazimierz Wielki nadał powtórny przywilej lokacyjny. Miasto zostało lokowane między Białym i Czarnym Dunajcem na 150 łanach frankońskich, które wcześniej należały do miejscowości Nowy Targ i Stare Cło. Miasto, jako ważny ośrodek handlowy znajdujący się blisko granicy z Węgrami, otrzymywało od królów polskich wiele przywilejów. W 1494 roku Jan I Olbracht potwierdził prawa i przywileje miasta. Wraz ze schyłkiem Rzeczypospolitej szlacheckiej w XVII i XVIII wieku następował powolny upadek Nowego Targu. Przyczyniały się do tego liczne nieszczęścia spadające na miasto. Pierwszy wielki pożar zdarzył się w 1601 roku, niszcząc stare akta miejskie i większość budynków, w tym kościół parafialny, szpital, ratusz i dwór. Na początku 1656 r. do Nowego Targu dotarli Szwedzi, wyparci z Sącza. Miasto złupili i spalili farę, a wielu mieszkańców wymordowali. W 1664 roku Nowy Targ liczył tylko 64 domy. Kolejne pożary zdarzały się w latach 1673, 1696, 1710 i 1719, za każdym razem niszcząc co najmniej połowę zabudowań, z czego ten ostatni ponownie zniszczył kościół. W roku 1710 w Nowym Targu wybuchła epidemia dżumy, w roku 1740 miasto złupiła drużyna zbójnicka Jakuba Surovca, natomiast w czasie konfederacji barskiej Rosjanie. Ostatni wielki pożar zdarzył się w 1784 roku i zniszczył ponad 380 budynków, kościół i dwór. W 1769 roku zastawione tereny Spisza administrowane przez Rzeczpospolitą zostały zwrócone przez Austrię Węgrom. Rok później również ziemia nowotarska znalazła się poza granicami Polski, na dwa lata przed I rozbiorem Polski. Wtedy tereny te zostały połączone z Galicją i trafiły pod administrację austriacką. W czasie I wojny światowej u boku Austriaków walczyły drużyny strzeleckie Piłsudskiego, w tym drużyny podhalańskie pod wodzą Andrzeja Galicy. W 1918 roku państwa centralne zostały pokonane na froncie zachodnim i w nocy z 31 października na 1 listopada Nowy Targ opanowały wojska polskie. 1 września 1939 roku około godziny 16:30 Nowy Targ zostały zajęty bez walki przez Niemców. Niemcy rozpoczęli wśród górali akcję germanizacyjną pod nazwą Goralenvolku. Miał być to tzw. naród góralski, który był różny od Polaków i pochodził tak jak Niemcy od Gotów. 29 stycznia 1945 roku miasto zostało zdobyte przez oddziały 1 Armii Gwardii 4 Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej.
CO WARTO ZOBACZYĆ?
- Rynek
- Kościół pod wezwaniem św. Anny
- Kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej
CZY WIESZ, ŻE…
- W Nowym Targu działa drużyna hokejowa Podhale Nowy Targ.
- W Nowym Targu urodzili się m.in. Ryszard Czerwiec – piłkarz; Piotr Cyrwus – aktor; Stanisław Jaskułka – aktor; Bartłomiej Topa – aktor; Stanisław Snopek – dziennikarz oraz Jan Kanty Pawluśkiewicz – kompozytor.
BIBLIOGRAFIA
- wikipedia.org