11 sierpnia 2023 r.
Myślenice to miasto położone na południe od Krakowa. Przez to miasteczko przejeżdżałem nieraz, szczególnie, gdy jechałem na wczasy do Nowego Targu czy Zakopanego. Zazwyczaj właśnie w okolicy Myślenic rozpoczyna się wielki korek na „Zakopiance” w kierunku Rabki-Zdrój.
HISTORIA: Po raz pierwszy o Myślenicach wspomniano w 1253–1258 w Kodeksie Tynieckim o wzmocnieniu obrony wsi. Wówczas istniał już Zamek. W 1342 roku Myślenice uzyskały prawa miejskie, a sam przywilej lokacyjny nadał Kazimierz Wielki. Mikołaj Rej właśnie w Myślenicach dokończył trzecią księgę „Żywota człowieka poczciwego”. Do Myślenic przyjeżdżali również: Jadwiga, Władysław Jagiełło czy Zygmunt Luksemburski. W 1557 roku Spytek Wawrzyniec Jordan przekazał Myślenice kasztelanii krakowskiej. Wtedy radcy Krakowa przestali zajmować się interesami Myślenic i miasto podupadało. Szwedzi podczas potopu także doprowadzi do upadku grodu. W 1772 roku Myślenice włączono do zaboru austriackiego. W 1936 roku doszło do tzw. „wyprawy myślenickiej”, gdzie rozbrojono posterunek policji, zdemolowano kilka sklepów żydowskich na rynku oraz próbowano podpalić bożnicę.
CO WARTO ZOBACZYĆ ?
- Kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny
- Dom Grecki
- Kościół pw. Świętego Jakuba Apostoła
CZY WIESZ, ŻE…
- Najsłynniejszą firmą w Myślenicach jest Tele-Fonika Kable. Do niedawna główny sponsor Wisły Kraków, obecnie w Myślenicach ta drużyna ma swoją bazę treningową.
- Jan Sztaudynger opisał Myślenice w „Szczęściu z datą wczorajszą”.