MŁAWA

26 sierpnia 2016 r.

26 sierpnia 2016 roku moi rodzice pojechali do Gdańska, a ja postanowiłem odwiedzić dwa miasta. Dziś opowiem o mieście położonym 22 kilometry na południe od Działdowa, czyli o Mławie.

Mława liczy około 30 000 mieszkańców. To miasto położone nad rzeką Seracz (sami mławianie śmieją się z tej rzeki) leży przy samej granicy z województwem warmińsko-mazurskim.  13 sierpnia 1429 roku książęta mazowieccy nadali prawa miejskie, a w 1477 roku prawdopodobnie wzniesiono Kościół farny Św. Trójcy – kościół jest głównym zabytkiem miasta.

Od 1 do 3 września 1939 roku miała miejsce bitwa pod Mławą – jedna z pierwszych bitew  kampanii wrześniowej. Armia Modlin pod dowództwem Emila Krukowicza-Przedrzymirskiego dzielnie broniła się przed  3 Armią pod dowództwem gen. Georga von Küchlera. Niestety groźba zrównania Mławy  z ziemią przez Niemców doprowadziła do kapitulacji żołnierzy polskich.

W 1991 roku doszło do tzw. pogromu mławskiego, czyli starcia mławian z ludnością cygańską mieszkającą w Mławie. Główną przyczyną konfliktu był wypadek samochodowy, gdzie zginął młody żołnierz, a sprawcą tego zdarzenia był chłopak pochodzący z mniejszości romańskiej.

CO WARTO ZOBACZYĆ W MŁAWIE:

* Kościół farny Św. Trójcy położony zaraz obok ratusza miejskiego – jest to główny punkt miasta

* Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej – o ile pamiętam wstęp do muzeum jest niedrogi, wystawa jest poświęcona dziejom okolic Mławy, Szreńska, Radzanowa, Żuromina. Stolicą Ziemi Zawkrzeńskiej był Szreńsk, osada położona 25 km od Mławy. Można w Muzeum znaleźć eksponaty z bitwy pod Mławą.

* Pomnik Obrońców Mławy – leży daleko od miasta, jest zaraz obok drogi do Szreńska

*Mławska Kolej Wąskotorowa, a raczej to, co z niej pozostało – dojście do tego dworca jest trudne – należy z dworca PKP zwanego „Wólką” przejść na ulicę Kościelną, następnie skręcić w lewo na Napoleońską, na przejeździe skręcić w lewo i iść torami w kierunku dworca.

W 2016 roku udało mi się zrobić zdjęcia taborowi kolejowemu, rok później wszystko stamtąd zniknęło. Charakterystyczna lokomotywa została przeniesiona do Ostrołęki, gdzie nawet nie było wąskotorówki i dziś stoi obok dworca PKP w Ostrołęce jako pomnik. Mławianie sprzeciwiali się przeniesieniu lokomotywy do Ostrołęki.

WSPOMNIENIA DOTYCZĄCE MŁAWY:

*  Sporo osób z okolic Działdowa, Żuromina, Nidzicy, Przasnysza robi zakupy w tym mieście,  sporo jest sklepów i Mława jest dobrze skomunikowana z tymi miastami. Duży wybór zakupów jest w tym mieście – mają dużo ubrań, a najlepsze są cukiernie w Mławie.

* Działa Radio 7 od 2012 roku – można posłuchać w każdym domu, u fryzjera, itp. Muzyka z lat 60, 70, 80; wydarzenia z regionu – Mława, Działdowo, Żuromin, Ciechanów i Nidzica.

* Z Mławy pochodzą Grzegorz Skawiński i Sławomir Tkaczyk – członkowie zespołu Kombii, a także zespół „Najlepszy Przekaz w Mieście” oraz Sylwester Wardęga

* W Mławie znajduje się fabryka LG, wcześniej produkowało się telewizory Otake oraz produkuje się dźwigi.

*Mławianie nie przepadają za działdowianami głównie ze względów historycznych – Mieszkańcy Działdowa dla Mławy to Krzyżacy, a Mława dla Działdowa to Kongresówka, a mieszkańcy „Bose Antki” i mieszkańcami Ciechanowa – w latach 70 była walka o utworzenie województwa albo w Ciechanowie, albo w Mławie. W 1975 roku powstało województwo ciechanowskie, a na czarne rejestracje CNM Mławianie tłumaczyli jako skrót „Ciechanów niedaleko Mławy”. Obecnie obiektem żartów mławian jest Żuromin – miasto kurników.

* Jeśli ktoś lubi fast-food, to polecam „mławski McDonald’s”  – kilka budek z kurczakami, hamburgerami i kebabami obok szkoły muzycznej. Polecam także „Pierogarnię na Starym Rynku” na ulicy Misjonarskiej.

pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *