1 sierpnia 2019 r.
1 sierpnia 2019 roku pojechałem zwiedzić Pojezierze Drawieńskie oraz Wałeckie. Przed przyjazdem do tego miasteczka zwiedziłem Recz oraz Kalisz Pomorski. Właśnie z Kalisza przyjechałem do Mirosławca autobusem. Zwiedzanie zacząłem od ruin zamku, lecz miejsce było niedostępne dla zwiedzających ze względu na prace archeologów. Udałem się następnie na pocztę, by wysłać pocztówki do swoich znajomych. Po kilku minutach od opuszczenia poczty skierowałem się do głównego punktu Mirosławca, czyli do Muzeum Walki o Wał Pomorski. Wstęp do ego miejsca jest darmowy, znajdują się tylko 2 sale: 1 – główna, największa sala – tam są eksponaty z walk o Wał Pomorski, a w drugiej znajdują się eksponaty związane z lotnictwem. Ostatnim punktem Mirosławca był dworzec oraz miejsce remontu torowiska linii kolejowej Złocieniec-Mirosławiec-Kalisz Pomorski-Drawno-Choszczno. Od 20 lat nie było tutaj pociągu pasażerskiego.
Widziałem transparent grupy, która chce reaktywacji linii kolejowej. Popieram Was, gdyż z Mirosławca do innych miast powiatu wałeckiego czy najbliższego miasta spoza powiatu nie ma prawie żadnych autobusów !!! Jedzie 1 góra 2 do Wałcza, a w czasie wakacji mieszkańcy bez samochodu mają przerąbane, bo większość połączeń obejmuje tylko okres szkolny ! Taki sam problem mają mieszkańcy Tuczna czy Człopy z komunikacją, ale moim zdaniem najgorzej jest z połączeniami w Mirosławcu. Z Mirosławca do Kalisza Pomorskiego udałem się piechotą, do przejścia miałem 14 km. Podczas tej wędrówki 2 razy dopadła mnie ulewa, a także zagrzmiało. Dopiero w okolicach Pruszcza musiałem spasować, ziomek (jeżeli to czytasz, to dzięki wielkie za pomoc) podwiózł mnie do Kalisza Pomorskiego samochodem, wyglądałem jak zmokła kura i bałem się, że mój sprzęt (szczególnie aparat fotograficzny) szlag trafił szczególnie, kiedy zostałem kilka razy ochlapany wodą przez TIR-y . Na szczęście sprzęt w całości i sprawny dotarł do Gdańska. Jestem zdumiony, że w tym rejonie jest największa dziura komunikacyjna, ciekaw jestem, kto jest odpowiedzialny za doprowadzenie tych połączeń do stanu agonalnego ?!
Przesyłam link do grupy związanej z reaktywacją linii kolejowej: https://www.facebook.com/Reaktywacja-linii-kolejowej-410-Złocieniec-Kalisz-Pomorski-Choszczno-667133007034572/
HISTORIA: W 1303 lub1314 roku margrabia brandenburski Waldemar lokował tu miasto wzmiankowane jako Nova Vredeland, w którym osiedlili się głównie niemieckojęzyczni koloniści z Meklemburgii. W 1314 roku była to własność szlachecka Henryka i Jana Wedlów. W 1368 roku włączono miasto do Królestwa Polskiego, a w 1409 r. przeszło we władanie Krzyżaków. Po pokoju toruńskim w 1466 r. ponownie włączono je do Korony Polskiej, w której granicach pozostało aż do I rozbioru Polski w 1772 r. W 1593 roku właścicielem miasta stała się jednak katolicka rodzina von Blankenburg, w której rękach pozostało ono aż do 1836 roku. W latach 30. XVIII w. Blankenburgowie na miejscu zamku wznieśli barokowy pałac. Specjalnością Mirosławca w wieku XVIII ora zXIX była produkcja i handel gęsimi piórami do pisania. W 1836 roku Frydląd stracił status miasta prywatnego i od 1871 roku w granicach Niemiec. W 1900 roku Frydląd otrzymał połączenie kolejowe z Kaliszem Pomorskim oraz Złocieńcem. W czasie II wojny światowej okolice obecnego Mirosławca stał się miejscem walk o Wał Pomorski. Miasto zostało zdobyte przez 1 Armię Wojska Polskiego 10 lutego 1945 roku. Od tego roku oficjalną nazwą miasta został Mirosławiec. 23 stycznia 2008 roku w pobliżu lotniska w Mirosławcu doszło do katastrofy wojskowego samolotu CASA, w której zginęło 20 osób.
CO WARTO ZOBACZYĆ ?
- Muzeum Walki o Wał Pomorski
- Ruiny zamku
- Pomnik upamiętniający ofiary katastrofy lotniczej w 2008 roku. Znajduje się poza miastem, można do niego dojechać, wyjeżdżając z Mirosławca w kierunku Czaplinka.
- Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP
CZY WIESZ, ŻE…
- W Mirosławcu znajduje się wytwórnia wody mineralnej Żywiec Zdrój.
BIBLIOGRAFIA
- pl.wikipedia.org