22 sierpnia 2018 roku, 25 września 2023 roku
Po 15 minutach jazdy pociagiem TLK z Mrozów dotrałem do Mińska Mazowieckiego. W samym mieście byłem tylko dwa razy: pierwszy raz w 2008 roku – w tym mieście, kiedy jechałem z rodzicami na wczasy do Nałęczowa, zrobiliśmy sobie przystanek w Mińsku. Drugi raz dotarłem do Mińska w 2018 roku, zwiedziłem wyłącznie dworzec i teren wokół dworca. Spisałem sobie godziny odjazdów pociągów do Warszawy, a następnym przystankiem na mojej trasie był Solejówek.
HISTORIA: Mińsk Mazowiecki otrzymał prawa miejskie 29 maja 1421 roku. Prawa te nadał książę mazowiecki Janusz I Starszy, a pierwszym właścicielem był Jan z Gościeńczyc herbu Prus III. Prywatne miasto szlacheckie Mińsko położone było w drugiej połowie XVI wieku w powiecie garwolińskim. W czasach powstania listopadowego i powstania styczniowego okolice Mińska były terenem licznych potyczek. W 1867 roku oddano do użytku Kolej Warszawsko-Terespolską. Od 1870 roku właścicielami miasta byli Doria Dernałowiczowie. W 1873 roku polski przedsiębiorca Konstanty Rudzki założył w mieście zakłady odlewnicze pod nazwą Fabryka Machin i Odlewów Żelaznych „K. Rudzki i Spółka”. Podczas wojny polsko-bolszewickiej, w sierpniu 1920 roku. Mińsk został zajęty przez Armię Czerwoną. 17 sierpnia 1920 roku, miasto zostało wyzwolone przez oddziały grupy płk. Stanisława Wrzalińskiego. W tym czasie właściciele miasta gościli Józefa Piłsudskiego, Józefa Hallera i Charlesa de Gaulle’a. W 1940 roku Niemcy utworzyli tutaj getto, którego mieszkańcy 21 sierpnia 1942 roku zostali wywiezieni i wymordowani w obozie zagłady w Treblince. Blisko tysiąc osób zostało rozstrzelanych na dzisiejszym Starym Rynku. Po opuszczeniu miasta przez okupanta AK przejęło nad nim kontrolę 30 lipca 1944 roku, ale nazajutrz weszła Armia Czerwona.
CO WARTO ZOBACZYĆ?
- Pałac Dernałowiczów
- Kościół rzymskokatolicki pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
- Kościół starokatolicki mariawitów
CZY WIESZ, ŻE…
- W Mińsku Mazowieckim urodzili się m.in.: Dorota Bayer – mistrzyni szachowa oraz Jan Himilsbach – aktor.
- Największym przedstawicielem lokalnego przemysłu i usług jest firma ZNTK „Mińsk Mazowiecki” zajmująca się obsługą taboru PKP i Kolei Mazowieckich.
BIBLIOGRAFIA
* pl.wikipedia.org