10 października 2021 r.
Pora na miasto, obok którego przejeżdżam, jadąc do swego Działdowa. Do tego miasta dotarłem, wracając autobusem z Nowego Miasta Lubawskiego do Iławy. Najbardziej charakterystycznym obiektem dla Lubawy jest mur obronny, a w zasadzie to, co z niego zostało. Czasami zatrzymywałem się w Lubawie z rodzicami, gdy jechałem do Iławy i okolic. 22 sierpnia 2017 roku zwiedziłem jedynie nieczynny dworzec PKP oraz fragment rynku. Kiedy tylko zwiedziłem miasto, pojechałem do Iławy, by stamtąd pojechać pociągiem do Gdańska.
HISTORIA: Pierwszy raz wspomniano o grodzie w 1216 roku. W 1257 roku rządy na ziemi lubawskiej zaczęli sprawować biskupi chełmińscy. Powstał w Lubawie nawet zamek. W 1269 roku Prusowie zniszczyli miasto. W 1311 roku Lubawa uzyskała prawa miejskie. W 1330 roku wojsko litewski Giedymina najechały Lubawę. W 1440 roku Lubawa wstąpiła do Związku Pruskiego i 14 lat później Ziemia Lubawska zostaje włączona do Polski. Od 1459 do 1466 roku Krzyżacy okupowali miasto. Decyzją w Toruniu w 1466 roku Lubawa wróciła do granic Polski. Na samym zamku przebywał czterokrotnie Mikołaj Kopernik i w tym mieście zadecydował o druku „O obrotach sfer niebieskich”. W 1772 roku Lubawa została włączona do Prus. W 1807 roku Lubawa została włączona do Księstwa Warszawskiego. Dopiero 19 stycznia 1920 roku Lubawa stała się z powrotem polskim miastem. Samo miasto leżało na granicy Prus Wschodnich z Polską. W 1945 roku Lubawa po II wojnie światowej znów powróciła do Polski.
CO WARTO ZOBACZYĆ ?
- Kościół parafialny pw. św. Anny ,
- Mury obronne miasta,
- Ruiny zamku biskupów chełmińskich,
- Kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła
CZY WIESZ, ŻE…
- Na południu województwa warmińsko-mazurskiego w Lubawie znajduje się największy zakład mleczarski, w szkole podstawowej zaopatrywał uczniów z mojej szkoły ten zakład w mleko.
- Z Lubawy pochodzi Weronika Truszczyńska, która mieszka w Szanghaju i nagrywa filmy o życiu codziennym w Chinach.
- W Lubawie znajduje się fabryka mebli dla Ikea, znajduje się także siedziba firmy Lubawa produkującego sprzęt ochronny.
- W mieście także była Biblia Gutenberga, zakupiona przez biskupów chełmińskich. Obecnie znajduje się w Pelplinie.
BIBLIOGRAFIA
- pl.wikipedia.org