ŁOWICZ

 

21 listopada 2018 r.

21 listopada 2018 roku postanowiłem zwiedzić 3 miasta województwa łódzkiego. Jednym z nich był Łowicz. Do tego miasta dotarłem pociągiem z jedną przesiadką w Bydgoszczy. Po dotarciu do Łowicza i sfotografowaniu dworca udałem w kierunku centrum. Tam wstąpiłem do Muzeum Miasta Łowicz. Byłem tego dnia pierwszym zwiedzającym. W połowie zwiedzania pani opiekun ekspozycji zapytała się o to, skąd przyjechałem. Gdy powiedziałem, że z Gdańska była bardzo zaskoczona, że dotarłem do Łowicza z tak dalekich stron. Zwróciła się także z pomocą  do mnie, bo miała problem z telefonem. Dowiedziałem się, że zwiedzanie zamku jest niemożliwe i teraz jest w prywatnych rękach.  Kiedy tylko opuściłem muzeum, udałem się na Nowy Rynek. Tam kupiłem pamiątki w Cepeliach. W pobliskiej poczcie wysłałem też list do koleżanki z Portoryko. Na koniec pobytu zjawił się na chwilę przed moi odjazdem pan Daniel Pastenaci, który nagrywał pociągi przejeżdżające przez Łowicz, w tym mój pociąg TLK z Suwałki, który był opóźniony 20 minut. Niestety zabrakło mi odwagi oraz czasu, by z nim pogadać. Tłumaczyłem też pewnej pani kierunki odjazdu pociągów. Następnymi celami mojej wyprawy były Krośniewice oraz Żychlin.

HISTORIA: Po raz pierwszy o Łowiczu wspomniano 7 lipca 1136 r. w bulli papieskiej dotyczącej przejęcia dóbr łowickich przez arcybiskupów gnieźnieńskich. Czterej książęta polskich prowincji w 1214 roku potwierdzili przejęcie dóbr łowickich przez arcybiskupów gnieźnieńskich. W 1263 roku wojska litewskie napadł i podpalili miejscowość. Prawdopodobnie w 1298 roku nadano Łowiczowi prawa miejskie. W 1355 roku powstał zamek nad brzegiem Bzury. W tym czasie rósł konflikt arcybiskup Jarosław Bogoria Skotnicki z Mazowszem 1 marca 1357 roku arcybiskup uzyskał prawo do przejęcia dóbr łowickich. Kazimierz Wielki wsparł arcybiskupa w swych roszczeniach. W 1379 roku z rozkazu Ludwika Węgierskiego książę Siemowit III uznał Łowicz za część Mazowsza. W 1381 roku doszło do okupacji Łowicza. Siemowit IV oblegał zamek łowicki w 1382 roku. Jednak kasztelania łowicka została wcielona do Mazowsza oraz do Korony. Po burzliwym XIV wieku Łowicz się rozwinął. 24 października 1419 roku doszło do połączenia Podgrodzia, Starego oraz Nowego Miasta. W XV wieku Łowicz uzyskał szereg przywilejów dotyczących cła. W 1526 roku całe Mazowsze włączono do Rzeczpospolitej wraz z Łowiczem. Potop szwedzki doprowadził Łowicz do zhamowania rozwoju. Szwedzi doprowadzili też do zniszczenia zamku. W 1793 roku Łowicz stał się pruskim miastem. W 1807 roku Łowicz był miastem Księstwa Warszawskiego, a w 1815 roku miastem Królestwa Polskiego. W Łowiczu podczas powstania listopadowego utworzona została Gwardia Narodowa. W 1845 roku powstała linia kolejowa łącząca Łowicz ze Skierniewicami oraz Grodziskiem Mazowieckim, a potem powstała linia do Krakowa, Wrocławia, Bydgoszczy i Łodzi. Podczas II wojny światowej w okolicach Łowicza doszło do bitwy nad Bzurą. Podczas tej bitwy doszło do znacznego zniszczenia miasta. Niestety Polacy przegrali bitwę, a wojska pod dowództwem generała Kutrzeby kierowały się po bitwie do obrony Warszawy. 14 czerwca 1999 roku papież Jan Paweł II odwiedził Łowicz podczas swojej pielgrzymki.

CO WARTO ZOBACZYĆ ?

  • Rynek
  • Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Łowiczu,
  • Muzeum Miasta Łowicz,
  • Ratusz,
  • Zamek,
  • Skansen Wsi Łowickiej w Mazurzycach,
  • Pałac w Nieborowie oraz park z rezydencją Radziwiłłów w Arkadii

CZY WIESZ, ŻE…

  • W Łowiczu urodzili się panowie Daniel Olbrychski – aktor, Wojciech Olejniczak – polityk oraz Maciej Rybus – piłkarz, a w okolicy Łowicza w Boczkach urodził się Józef Chełmoński.
  • Łowicz słynie z przetworów mlecznych, kolorowych strojów łowickich oraz wyrobów plastikowych Lamela.

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *