LEGNICA

19 grudnia 2021 r.

Pod koniec roku 2021 pojechałem do Legnicy oraz okolic na dwa dni. Dotarłem tam pociągiem z przesiadką we Wrocławiu. Jechałem pociągiem osobowym KD wraz z ziomkami śpiewającymi cały czas z Wrocławia do Legnicy utwór Kizo – „Król Balu”. Około piątej rano dotarłem na miejsce i zobaczyłem kilka szczurów przed dworcem kolejowym. Od razu poszedłem w kierunku wynajętego pokoju w centrum miasta. Z samego rana pojechałem pociągiem do Jawora. Wróciłem dopiero z powrotem do Legnicy około godziny 21 i miałem kolację w Browarze niedaleko dworca PKP. W tym browarze można zjeść regionalne potrawy i wypić piwa pochodzące z Dolnego Śląska. Następnego dnia około siódmej rano w niedzielę zrobiłem spacer wokół centrum Legnicy. Było zimno i pusto, ale przyjmie się zwiedzało. Po śniadaniu spakowałem się i pojechałem pociągiem TLK do Bytomia Odrzańskiego.

HISTORIA: W IX-VIII wieku p.n.e. na wschód od obecnej lokalizacji Legnicy istniała już osada prasłowiańska. Wspomniana miejscowość to Lugidunum, według części analiz stolica plemienia Lugiów. Nazwa grodu pojawiła się po raz pierwszy w dokumencie napisanym przez Bolesława Kędzierzawego w 1149 roku. W 1241 roku obok Legnickich Pól rozegrała się bitwa podczas I najazdu mongolskiego na Polskę. Zginął w tej batalii książę Henryk II Pobożny. W 1248 roku powstało Księstwo Legnickie. Około 1264 roku Legnica uzyskała prawa miejskie. W latach 1428–1431 podczas wojen husyckich ufortyfikowane miasto skutecznie broniło się przed atakami. W połowie XV wieku burmistrz miasta Ambroży z Byczenia przyjął zwierzchnictwo czeskie. W 1454 roku wybuchły bunty plebejskie, które doprowadziły do ścięcia burmistrza. Do 1675 roku miasto było siedzibą potomków królewskiej dynastii Piastów. W okresie wojny trzydziestoletniej Jerzy Rudolf przeprowadził w Legnicy liczne prace fortyfikacyjne na zamku i w mieście. W 1633 roku wskutek zarazy zmarło 75% ludności. Legnica z wojen śląskich wyszła bez poważniejszych zniszczeń. W 1741 roku Legnica została pruskim miastem. Rok później gród stał się miastem garnizonowym. 26 sierpnia 1813 roku między Legnicą a Złotoryją doszło do bitwy nad Kaczawą, w której sprzymierzeńcy rosyjsko-pruscy odnieśli zwycięstwo, a miasto ponownie stało się pruskie. W roku 1939 Legnica była hitlerowskim ośrodkiem kształcenia ukraińskich organizacji wojskowych, które wzięły następnie udział w agresji przeciwko Polsce we wrześniu 1939 roku. Od 1945 roku Legnica znajduje się w polskich granicach.

CO WARTO ZOBACZYĆ?

Kierując się z dworca kolejowego do centrum, można zobaczyć Stary Browar, w którym serwowane jest lokalne piwo oraz potrawy Dolnego Śląska. Można tam się zatrzymać, by zasmakować śląskiego jedzenia. Za browarem można dostrzec Zamek Piastowski, który warto zwiedzić. Warownia jest jednym z najstarszych murowanych zamków na ziemiach polskich i wybudowany został w końcu XII wieku za czasów panowania Henryka Brodatego i jego syna Henryka Pobożnego. Polecamy również odwiedzić Mauzoleum Piastów w Kościele pw. świętego Jana Chrzciciela. Malowidła dekorujące kaplicę to apoteoza rodu Piastów. Freski przedstawiają dzieje Piastów. Można też ujrzeć sarkofagi książąt Jerzego Wilhelma i Chrystiana oraz księżnej Ludwiki. Wychodząc z kościoła, zaraz obok znajduje się Muzeum – tam można podziwiać wyroby wykonane z miedzi. Za tymi budynkami położony jest rynek. Można tam dostrzec Ratusz, który połączono z Teatrem Dramatycznym i kamienice. Zachowały się tam dwie barokowe fontanny – jedna przedstawia Syrenę, a druga Neptuna. Zwróćcie także uwagę na pomnik Julka to rzeźba, której patronami są legniccy licealiści. Warto też wstąpić do Katedry św. Apostołów Piotra i Pawła. Tam można podziwiać gotyckie rzeźby przedstawiające Apostołów. Serdecznie zapraszamy do Legnicy, gdyż jest co podziwiać!

CZY WIESZ, ŻE…

  • W 1991 roku Miedź Legnica zdobyła Puchar Polski w piłce nożnej. Ta sama drużyna grała jeden sezon 2018/2019 w Ekstraklasie.
  • Z Legnicy pochodzą: Anna Dymna, Marzena Kipiel-Sztuka, Beata Tadla, Popek, Janusz Chabior, Tomasz Kot, Mariusz Lewandowski, Marcin Robak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *