15 lipca 2018 roku, 23 września 2023 roku
Przedostaniem miasteczkiem, które odwiedziłem w połowie lipca 2018 roku były Łapy. ?To miasteczko znane mi było z szlaku komunikacyjnego, swego czasu jeździły pociągi osobowe do Ostrołęki czy Łomży. Do Łap dotarłem pociągiem IC z 10-minutowym opóźnieniem. Wtedy dworzec był w remoncie. Do samego centrum nie zdążyłem dojść, gdyż brakowało mi czasu na zwiedzenie jeszcze jednego miasteczka w okolicach Białegostoku. Tym ostatni miasteczkiem był Wasilków.
HISTORIA: Nazwa Łapy jest pochodzenia mazowieckiego i pierwotnie oznaczała przydomek rodu, który założył osadę nad Narwią. Pierwsze wzmianki historyczne o tych terenach pochodzą z początku XIII wieku. Początkowo Łapy stanowiły zaścianek, gdzie szlachta od zawsze kultywowała tradycje patriotyczne. Wkrótce w wyniku rozrostu wioski powstały osady zlokalizowane na zachodnim i wschodnim brzegu rzeki Narew. Po III rozbiorze Polski Łapy znalazły się pod zaborem pruskim, a w 1807 roku po układzie w Tylży ziemie te znajdowały się w Księstwie Warszawskim, następnie w 1815 roku w Królestwie Polskim. W 1812 roku dwukrotnie przemaszerowały tędy wojska napoleońskie. Łapy swój rozwój zawdzięczają oddaniu do użytku 15 grudnia 1862 linii kolei warszawsko-petersburskiej ze stacją kolejową w Łapach oraz wybudowaniu przez Francuzów w tym samym roku warsztatów naprawy parowozów oraz wagonów. W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku stacja kolejowa w Łapach została zdobyta przez grupę kolejarzy z warsztatów oraz oddział powstańczy Władysława Cichorskiego „Zameczka”. 1 stycznia 1925 zostały nadane prawa miejskie. W czasie II wojny światowej w Łapach Niemcy umiejscowili posterunek żandarmerii. Żandarmi brali udział w licznych pacyfikacjach okolicznych wsi. W lipcu 1941 roku Niemcy utworzyli w Łapach getto dla ludności żydowskiej.
CO WARTO ZOBACZYĆ?
- kościół parafialny pw. śś. Piotra i Pawła
- osiedle kolejarskie Łapy-Osse oraz Wygwizdowo
CZY WIESZ, ŻE…
- w Łapach urodzili się: Mariusz Antoni Kamiński – poseł na Sejm oraz Tomasz Łapiński – były piłkarz Widzewa Łódź oraz Legii Warszawa.
BIBLIOGRAFIA
- pl.wikipedia.org