ŁAŃCUT

14 stycznia 2023 r.

Po raz pierwszy w życiu w Łańcucie byłem w 2004 roku, kiedy wracałem z rodzicami oraz współpracującymi z nimi nauczycielami z ówczesnej pracy. Wracaliśmy prosto z Lwowa do Działdowa, a pierwszym przystankiem na naszej trasie był Łańcut. Tam zwiedziliśmy zamek wraz z powozownią.

W 2023 roku po prawie 19 latach wróciłem sam do tego miasta. 14 stycznia 2023 roku, dwa dni po nagraniach do teleturnieju Va Banque w Warszawie, pojechałem do Rzeszowa oraz okolic. W Łańcucie zjawiłem się z samego rana po przyjeździe pociągiem z Głogowa Małopolskiego z przesiadką w Rzeszowie. W samym mieście było pusto, mogłem w spokoju zwiedzić miasto. Od razu chciałem zobaczyć zamek, ale muzeum było jeszcze zamknięte. Wstąpiłem do księgarni i kupiłem pocztówki z Rzeszowa oraz Łańcuta. Spędziłem w Łańcucie około 2-3 godzin.

Dwa miesiące później przejeżdżałem pociągiem z Radymna do Rzeszowa nocą, aa na odcinku Przeworsk-Łańcut doszło do incydentu w pociągu. Otóż, mogło dojść do bójki ukraińskiej i polskiej młodzieży. Młody Ukrainiec wymachiwałem nożem przed oczami Polaka. Prawdopodobnie doszło jednak do bójki, ale za dworcem głównym w Rzeszowie.

HISTORIA:  Miasto założone zostało przez króla Kazimierza Wielkiego. Lokacja miasta na prawie magdeburskim nastąpiła w roku 1349 z nadania księcia Władysława Opolczyka w dolinie rzeki Wisłok. Król sprowadził kolonistów niemieckich  z Landshut. W pobliżu Łańcuta założono w roku 1450 niemiecką wieś Helwigau. Ludność niemiecka z okolic Łańcuta zachowała swoją odrębność językową do pierwszej połowy XVIII wieku. W XV wieku wybudowano zamek początkowo drewniany, który do XVI wieku dawał odpór najazdom tatarskim. W 1635 roku Łańcut uzyskał prawo składu. W wyniku I rozbioru Polski w 1772 roku miasto stało się częścią Austrii, wchodząc w skład Galicji. Podczas wojny polsko–bolszewickiej Łańcut był miejscem przetrzymywania jeńców z Ukraińskiej Armii Halickiej.

CO WARTO ZOBACZYĆ?

  • Zamek Lubomirskich i Potockich, a także powozownia – znajduje się tam największa w Polsce kolekcja powozów
  • Rynek
  • Kościół farny św. Stanisława

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *