26 lipca 2017 roku
Po kilku godzinach podróży z Opatowa z przerwą w Tarnowie dotarliśmy po południu do Krynicy – Zdrój. Tam spędziliśmy cały tydzień, co dwa dni robiliśmy wycieczki wokół Krynicy-Zdrój. Przebywaliśmy przez tydzień w apartamencie. Wraz PTTK w Krynicy-Zdrój byliśmy na wycieczce w Kieżmarku i Lewoczy na Słowacji. Odwiedziliśmy też Muzeum zabawek. Miałem wrażenie, że nie ma zbyt wielu młodych osób w tym mieście, W międzyczasie odbywał się koncert muzyki z lat 20-tych i 30-tych, przejechaliśmy się kolejką linową. Jednak jedyny z całej rodziny spróbowałem wody w pijalni wód, nie wiedzieć czemu, w końcu to jedna z głównych rzeczy związanych z Krynicą – Zdrój.
HISTORIA: Na początku ta miejscowość nazywała się Krzenycze i powstała w 1547 roku. Od początku istnienia ta wieś należała do tzw. Kresu Muszyńskiego. W 1783 roku skarb austriacki przejął dobra Krynicy i całego Kresu Muszyńskiego. W 1856 roku powstały pierwsze domy uzdrowiskowe w Krynicy, dzięki działalności prof. Józefa Dietla. W 1885 roku do Krynicy przyjechał znany hydroterapeuta Henryk Ebers i został dyrektorem uzdrowiska. W 1889 roku Krynica uzyskała prawa miejskie. W 1909 roku do Krynicy przyjechał z Lwowa geolog Rudolf Zuber. Dzięki niemu odkryto złoża wody alkaicznej i od jego nazwiska powstała Woda Zuber. W 1937 roku w Krynicy miesiąc miodowy spędziła księżniczka Juliana, przyszła królowa Holandii ze swoim mężem. Od stycznia 1944 do lutego 1945 roku Krynica była siedzibą ordynariusza apostolskiego Łemkowszczyzny. Okupacja niemiecka w mieście skończyła się 18 stycznia 1945 roku.
CO WARTO ZOBACZYĆ ?
- Pijalnie wód mineralnych, m.in. Słotwinka czy Pijalnia Główna na rynku
- Liczne wille – Góral, Biała Róża, Jaworzynka, Romanówka,Stefania
- Kościół św. Antoniego Padewskiego
CZY WIESZ, ŻE…
- Do tej miejscowości przyjeżdżało wielu sławnych Polaków: Józef Piłsudski, Józef Ignacy Kraszewski, Ludwik Solski, Helena Modrzejewska, Władysław Reymont, Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński, Jan Kiepura, Valdas Adamkus, Václav Havel oraz Wiktor Janukowycz.
- Jan Kiepura wybudował hotel Willa „Patria” w Krynicy-zdrój i właśnie w tym mieście od 1967 roku organizowany jest co roku Festiwal im. Jana Kiepury.
BIBLIOGRAFIA
- pl.wikipedia.org