KOSTRZYN NAD ODRĄ

27 lipca 2020 roku

27 lipca 2020 roku około godziny 9 rano dotarłem do Kostrzyna nad Odrą.  Sesję zdjęciową zacząłem od dwukondygnacyjnego dworca kolejowego. Sprawdzałem pociągi do Niemiec. W dworcowym sklepie kupiłem magnes oraz pocztówkę. W samym mieście było wielu obywateli Federalnej Republiki Niemiec. Lokalni mieszkańcy z Niemiec robili w Kostrzynie zakupy, bo po polskiej stronie było taniej. Miałem sporo czasu na zwiedzanie, ale postanowiłem przejść na niemiecką stronę Kostrzyna. Było bardzo upalnie, szedłem w kierunku granicy. Po drodze zrobiłem zdjęcia twierdzy. Po przekroczeniu granicy dotarłem do ruin koszar. Po niemieckiej stronie spotkałem wielu rowerzystów – korzystali z pięknej pogody. W Küstrin nie spotkałem praktycznie nikogo. Postanowiłem wrócić do Polski pociągiem. Po dotarciu do Kostrzyna zdecydowałem się pojechać dalej do Mieszkowic.

 

HISTORIA: We wczesnym średniowieczu Kostrzyn należał do Wielkopolski. W 1232 roku książę wielkopolski Władysław Odonic nadał ziemię kostrzyńską templariuszom. W 1249 roku został stolicą kasztelanii kostrzyńskiej. Kostrzyn w 1261 roku określany był mianem miasteczka, w tym też roku miasto przeszło w ręce Brandenburczyków. Około 1300 roku przejęcie przez miasto prawa magdeburskiego. W 1319 roku wybuchła wojna o przynależność regionu, który zajął książę wołogoski Warcisław IV, po czym do 1323 roku w okolicach toczyły się walki pomorsko-saskie. Około 1324-1326 miasto zostało ponownie włączone do Brandenburgii, a od 1373 roku leżało w granicach Korony Czeskiej. W 1402 roku zawarto porozumienie w sprawie sprzedaży miasta Polsce, jednakże ostatecznie czescy Luksemburgowie sprzedali je jeszcze w tym samym roku Krzyżakom. Po wybuchu wojny trzynastoletniej w 1454 roku Krzyżacy sprzedali miasto z regionem Marchii Brandenburskiej, aby pozyskać środki na prowadzenie wojny z Polską. W latach 1535–1571 ze względu na dogodne położenie obronne margrabia Jan Hohenzollern przeniósł swoją rezydencję do Kostrzyna i rozpoczął przebudowę zamku oraz budowę potężnej twierdzy. Miasto stało się stolicą nowego margrabstwa – Brandenburgii-Kostrzyn, potocznie nazywanego też Nową Marchią. W 1631 roku podczas wojny trzydziestoletniej Szwedzi rozbudowali twierdzę o nowe szańce i raweliny. Od 1646 roku przez miasto przebiegała ważna linia pocztowa z Berlina do Prus Książęcych. W latach 1730–1732 w więzieniu przebywał późniejszy następca tronu Prus Fryderyk II. Częste i dotkliwe powodzie nawiedzające miasto spowodowały, że w 1785 roku rozpoczęto prace regulacyjne biegu Warty i Odry. Wykopano kanał Fryderyka Wilhelma, odtąd Warta uchodzi do Odry na północ od twierdzy. W latach 1806–1814 miasto znajdowało się pod okupacją francuską. 2 listopada 1806 – 26 stycznia 1807 roku komendantem Kostrzyna był gen. Ménard. Po przeniesieniu siedziby władz nowomarchijskich do Frankfurtu w 1815 roku Kostrzyn wchodził w rejencję frankfurcką. W 1816 został utworzony powiat kostrzyński, w skład, którego weszły Dębno i Boleszkowice. W 1903 roku uruchomiono linie tramwaju konnego, a w 1925 roku zastąpiono tramwajem elektrycznym. 31 stycznia 1945 roku do miasta, stanowiącego strategiczną „bramę do Berlina”, dotarły wojska radzieckie. Do 19 lutego ewakuowano na zachód całą ludność Kostrzyna, miasto zaś zamieniono w twierdzę. Obroną dowodził Heinz Reinefarth. Ciężkie walki o jej zdobycie połączone ze zmasowanym radzieckim ostrzałem artyleryjskim trwały do 12 marca, kiedy to zdobyto ostatni punkt oporu – Stare Miasto. W walkach z armią niemiecką uczestniczyła 5 Armia Uderzeniowa i 8 Gwardyjska Armia, w wyniku działań bojowych Kostrzyn uległ niemal całkowitej zagładzie – zniszczono 95% miasta, 8278 domów, a także ratusz.

W wyniku ustaleń poczdamskich Odra stała się polsko-niemiecką rzeką graniczną, dzieląc miasto. Długie Przedmieście i Kietz pozostały w Niemczech na terenie radzieckiej strefy okupacyjnej, Stare i Nowe Miasto włączono do Polski.  Od 2004 do 2019 roku w Kostrzynie nad Odrą organizowany był Pol’and’Rock Festival (do 2017 roku znany jako Przystanek Woodstock) – jeden z największych festiwali muzyki rockowej w Europie.

 

CO WARTO ZOBACZYĆ?

  • Twierdza Kostrzyn
  • Zamek w ruinie z połowy XVI wieku
  • Ruiny Kościoła Mariackiego
  • Kaplica cmentarna ewangelicka
  • Dwa spichrze zbożowe

CZY WIESZ, ŻE…

  • W Kostrzynie nad Odrą urodzili się piłkarze: Łukasz Fabiański, Dariusz Dudka, Sebastian Ziajka, Grzegorz Wojtkowiak oraz Dawid Kucharski.

BIBLIOGRAFIA

  • wikipedia.org

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *