5 września 2018 r., 29 kwietnia 2023 r.
Parę minut zajęła mi droga pociągiem REGIO do stacji Kórnik z Środy Wielkopolskiej. Ze stacji kolejowej do miasta jest kilka kilometrów, wtedy nie miałem czasu, żeby pojechać do centrum miasta. W 2018 roku eksplorowałem tereny starej i nowej stacji PKP w Kórniku. Przez Kórnik przejeżdżałem kilka razy, ostatni raz w 2021 roku, kiedy wracałem ze Śrema do Poznania autobusem.
HISTORIA: Za Mieszka I na półwyspie Szyja powstał obronny gród i podgrodzie. W XIII wieku zaczęły powstawać zalążki miasta na terenie Bnina, a od 1232 roku kasztelania bnińska. Około 1390 roku Władysław Jagiełło nadał Bninowi prawa miejskie. Od połowy XVII wieku znaczenie miasta Bnin malało na rzecz Kórnika. Pierwsze wzmianki o miejscowości Kórnik pochodzą z XII wieku. Był wówczas osadą wiejską pod władzą rodu Górków. W 1426 roku Mikołaj Górka wybudował drewniany łącznik zamku. Po śmierci ostatniego członka rodu Górków w 1592 roku majątek przechodził kolejno w ręce rodu Czarnkowskich i Grudzińskich.
W 1676 roku majątek kórnicki został kupiony przez Działyńskich, którzy władali nim przez dwa stulecia. W 1793 roku Kórnik włączono do Prus. Mieszkańcy Kórnika walczyli w powstaniach wielkopolskich w latach 1794 i 1806. Następnym właścicielem Kórnika był Jan Kanty Działyński, który zebrał największą kolekcję drzew i krzewów w całej Polsce. Powiększył również zbiory biblioteczne, a także wspierał działania patriotyczne. W 1934 roku odebrano Bninowi prawa miejskie i w 1961 roku połączono administracyjnie z Kórnikiem. 20 października 1939 roku w ramach operacji Tannenberg przed kórnickim ratuszem rozstrzelano 15 mieszkańców.
CO WARTO ZOBACZYĆ?
- Zamek
- Ratusz
- Waga miejska w Kórniku
- Kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych
- Rynek
- Ucho Igielne
- Ratusz w Bninie
CZY WIESZ, ŻE…
- W 1923 na Prowencie urodziła się polska poetka, laureatka Nagrody Nobla z 1996 roku – Wisława Szymborska.
pl.wikipedia.org