KOLUSZKI

18 lutego 2021 roku

18 lutego 2021 roku, wracając z okolic Piotrkowa Trybunalskiego do Gdańsk, zrobiłem sobie przesiadkę w Koluszkach. Miasto jest mi znane ze względu na duży węzeł kolejowy. Było bardzo zimno, zatem zrobiłem spacer po centrum Koluszek. Po zwiedzeniu blokowisk oraz odnalezieniu kościoła, wróciłem szybko na dworzec, żeby trochę się ogrzać. Po spędzeniu godziny w Koluszkach, pojechałem pociągiem do Gdańska, w domu byłem z trzygodzinnym opóźnieniem, bo zepsuła się lokomotywa w Żyrardowie, a w Warszawie Wschodniej przeniosłem się do nowego podstawionego pociągu.

 

HISTORIA: Pierwsza wzmianka o Koluszkach padłą w 1399 roku, kiedy to wieś Coluszcovice została zarejestrowana w księgach sądowych. Na przełomie XIV i XV wieku poprzez Koluszki przechodził ważny szlak handlowy zwany bałtycko-ruskim. 2 września 1846 roku po raz pierwszy z Koluszek do Piotrkowa Trybunalskiego wyrusza pociąg na linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. 19 listopada 1865 roku powstało połączenie kolejowe Koluszek z Łodzią Fabryczną. Pod koniec XIX wieku po obu stronach linii kolejowej zaczęło rozwijać się budownictwo mieszkalne. Wybuch I wojny światowej zahamował rozwój osady – w listopadzie 1914 roku odbyła się w okolicy bitwa pod Łodzią. Wiosną 1941 roku powstało getto w Koluszkach. 18 stycznia 1945 roku Armia Czerwona wkroczyła do Koluszek. 28 kwietnia 1949 roku nadano gromadzie Koluszki-Kolonia praw miejskich.

 

CO WARTO ZOBACZYĆ?

  • Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

 

CZY WIESZ, ŻE…

  • W Koluszkach znajduje się, jedyny w Polsce, Wydział Niedoręczalnych Przesyłek Poczty Polskiej. Gromadzone są tu przesyłki, których z różnych powodów nie można doręczyć adresatowi ani też zwrócić nadawcy.

 

BIBLIOGRAFIA

  • wikipedia.org