KOŁOBRZEG

24 kwietnia 2018 roku

Pociągiem REGIO z Tychowa pojechałem dalej przez Białogard i Karlino do stacji końcowej, czyli Kołobrzegu. Kiedy wysiadłem z pociągu, byłem świadkiem akcji, w której pasażerom z bagażami pomagali faceci, którzy na początek pomagali nieść bagaż, a potem w zamian za to proponowali rezerwację pokoju. Taką akcję widziałem w kwietniu 2018 roku. Poszedłem potem do budki z informacją turystyczną, gdzie pobrałem sobie 4 pocztówki ze stemplem kołobrzeskim. Następnie poszedłem w kierunku portu. Tam mijałem bardzo dużo turystów pochodzących z Danii, Niemiec czy Szwecji. Po zwiedzeniu miasta poszedłem na dworzec, by sprawdzić pociąg do Trzebiatowa. Okazało się, że mam jeszcze sporo czasu, żeby dodatkowo zwiedzić Gryfice i tam właśnie pojechałem.

3 miesiące później byłem ponownie w Kołobrzegu, tym razem z rodzicami. Wracaliśmy z Połczyna-Zdrój i zrobiliśmy przystanek w Kołobrzegu. Tam spędziliśmy prawie cały dzień. Do Gdańska wróciłem z powrotem pociągiem TLK.

HISTORIA:  Kołobrzeg to jedna z najstarszych osad na Pomorzu Zachodnim, która rozwinęła się dzięki wytwarzaniu w jej pobliżu soli. Miasto powstało około w 880 roku. Około 1000 roku Bolesław I Chrobry założył tu biskupstwo.  Po śmierci Bolesława III Krzywoustego w 1138 roku władcy Polski utracili kontrolę nad Kołobrzegiem, który wszedł w skład księstwa pomorskiego.  W 1255 roku książę Warcisław III i biskup kamieński na północ od osady w Budzistowie lokowali nowe miasto na prawie lubeckim. Od XIV wieku miasto było członkiem bałtyckiej Hanzy. W 1653 roku miasto przejęli brandenburczycy, którzy zamienili je w twierdzę. W 1761 roku podczas wojny siedmioletniej miasto zdobyli Rosjanie. W 1807 roku twierdza Kołobrzeg została oblężona przez wojska Napoleona. Miasto broniło się aż do podpisania traktatu pokojowego w Tylży, który zakończył wojnę. W 1830 roku powstał pierwszy zakład kąpieli solankowych. W 1859 roku Kołobrzeg uzyskał połączenie kolejowe ze Szczecinem i Gdańskiem. W 1899 roku został otwarty dom zdrojowy. Decyzją króla Prus Wilhelma I twierdza została zlikwidowana w 1872 roku, rozpoczęła się rozbiórka fortyfikacji i stopniowo zaczął się zmieniać charakter miasta. 12 lutego 1919 roku Kołobrzeg stał się główną naczelnego dowództwa armii niemieckiej z feldmarszałkiem Hindenburgiem na czele. W 1933 roku dużą liczbę głosów otrzymała tu NSDAP Adolfa Hitlera, który został honorowym obywatelem miasta. W listopadzie 1944 roku rozkazem Hitlera ponownie Kołobrzeg został twierdzą. Pierwszy atak na twierdzę Armia Czerwona przypuściła 4 marca 1945 roku. Po kilku dniach do walki weszła 6 Dywizja Piechoty Wojska Polskiego, 3 Dywizja Piechoty i pododdziały saperów. Po 14 dniach walki, 18 marca 1945 roku Kołobrzeg został zdobyty przez I Armię Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Stanisława Popławskiego i wojska I Frontu Białoruskiego pod dowództwem marszałka Gieorgija Żukowa. 18 marca 1945 roku odbyły się w Kołobrzegu zaślubiny Polski z morzem. W 1945 roku zbudowano na starym XVIII-wiecznym forcie Ujście latarnię morską będącą jednocześnie pomnikiem poległych w walkach o miasto żołnierzy polskich i radzieckich. W 1967 roku Kołobrzeg otrzymał formalnie status uzdrowiska. W 1975 roku miasto Kołobrzeg zostało odznaczone Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 30 września 2006 roku Kołobrzeg otrzymał Honorową Flagę Rady Europy.

CO WARTO ZOBACZYĆ?

  • Latarnia
  • Ratusz i rynek
  • Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
  • Baszta Lontowa
  • Pozostałości umocnień twierdzy kołobrzeskiej
  • Port
  • Pałac rodziny Brunszwickich

CZY WIESZ, ŻE…

  • W latach 1969-1989 organizowany był Festiwal Pieśni Żołnierskiej.
  • W Kołobrzegu urodzili się: Małgorzata Bochenek – polityk, Tomasz „Gimper” Działowy – youtuber, Adam Frączczak – piłkarz, Tomasz Jacyków – stylista, Egon Krenz- Przewodniczący Rady Państwa NRD.
  • W 2012 roku Kołobrzeg był centrum pobytowym na Euro 2012 reprezentacji Danii.

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *