KŁODZKO

3 sierpnia 2014 roku. 1 maja 2023 roku

W swoim życiu byłem w Kłodzku dwukrotnie – w 2014 i 2023 roku. W 2014 roku byłem z rodzicami od 1 do 4 sierpnia 2014 roku. Podczas naszego pobytu zwiedziliśmy Twierdzę Kłodzko. Jak większość turystów podczas zwiedzania Twierdzy w pamięci zostaje wystrzał z armaty wykonany przez przewodnika w charakterystycznym stroju osiemnastowiecznego żołnierza armii pruskiej.

1 maja 2023 roku po bardzo zimnym poranku w Bardzie oraz Złotym Stoku pojechałem do Kłodzka. Około godziny ósmej rano najpierw zobaczyłem dworzec kolejowy, a następnie pojechałem do centrum miasta. W Kłodzku praktycznie nie było prawie nikogo. Po krótkim pobycie w Kłodzku pojechałem dalej autem do Ziębic.

 

HISTORIA: Przez cały XI wiek ziemia kłodzka była terenem uporczywych walk między Piastami a Przemyślidami. W 1003 r. Kłodzko zostało na krótko opanowane przez Bolesława Chrobrego. W 1114 roku gród został zdobyty przez księcia Sobiesława I, który w 1137 roku zawarł z Bolesławem Krzywoustym pokój zielonoświątkowy, potwierdzający przynależność ziemi kłodzkiej do Czech. W drugiej połowie XII wieku położone u stóp kasztelańskiego zamku podgrodzie zaczęło przekształcać się w osadę o charakterze rzemieślniczo-targowym, zamieszkiwaną przez ludność słowiańską. Rejon na północ od rynku kolonizowany był przez Niemców. Kolonizacja niemiecka wzmogła się po przybyciu w 1169 roku do Kłodzka joannitów. Rozwinięta z podgrodzia osada targowa przekształciła się w miasto, zanim nastąpiła oficjalna lokacja. Niestety nie zachował się dokument lokacyjny, ale niektórzy historycy uważają, że mogło to nastąpić już w 1223 roku. Rozwój Kłodzka został częściowo zahamowany przez wojny husyckie; do ponownego ożywienia doszło dzięki królowi Jerzemu z Podiebradów, który ustanowił miasto w 1458 roku siedzibą hrabstwa. W 1501 roku Kłodzko i całe hrabstwo odkupił od Podiebradów Ulrich von Hardeck. W 1526 roku Kłodzko wraz z Czechami przeszło pod panowanie Habsburgów. Okres ten naznaczony był konfliktami społeczno-religijnymi związanymi z reformacją. Na początku wojny trzydziestoletniej Kłodzko opowiedziało się po stronie Fryderyka V, elektora Palatynatu. W 1622 roku miasto zostało zdobyte przez Austriaków. Zniszczeniu uległ zamek, który Austriacy postanowili zamienić w twierdzę. W czasie I wojny śląskiej Kłodzko na mocy pokoju wrocławskiego w 1742 roku przeszło pod panowanie Prus. Fryderyk II Wielki, doceniając strategiczne położenie miasta, przystąpił do modernizacji fortyfikacji poaustriackich i rozbudowy Twierdzy Kłodzko. W czasie wojny siedmioletniej Austriacy zdobyli miasto w 1760 roku., ale musieli je zwrócić Prusom na mocy pokoju w Hubertusburgu w 1763 roku. Ostatni raz twierdza oblegana była podczas wojen napoleońskich w 1807 roku. W latach 1862–1905 wybudowano linie kolejowe. Kłodzki węzeł kolejowy posiadał połączenia z Wrocławiem, Wałbrzychem, Kudową i Stroniem. W czasie II wojny światowej w twierdzy utworzono obóz pracy przymusowej – zakłady AEG. W końcu wojny miasto ogłoszono twierdzą, która miała bronić się do końca. Ostatecznie zdecydowano o poddaniu się bez walki. 9 maja 1945 roku Kłodzko zostało zajęte przez oddziały 59 Armii I Frontu Ukraińskiego. W nocy z 7 na 8 lipca 1997 roku Kłodzko zostało zalane przez powódź tysiąclecia.

 

CO WARTO ZOBACZYĆ?

  • Twierdza Kłodzko
  • Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
  • Ratusz
  • Kościół Matki Boskiej Różańcowej
  • Most Gotycki

CZY WIESZ, ŻE…

  • W Kłodzku urodzili się m.in. Marta Klubowicz-Schembera – aktorka

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *