11 marca 2018 roku
Jelenia Góra to urokliwa metropolia w Karkonoszach. Przyjeżdżając do tego miast, byłem bardzo podekscytowany urokiem Jeleniej Góry. Na samym rynku nie było zbyt wiele osób, wszędzie można dostrzec sylwetkę jelenia lub jelonka. Najciekawszy wizerunek to mężczyzny na szczudłach wtopiony w budynek ratusza. Tak samo jak w Słupsku czy w Tarnowie informacja turystyczna znajduje się w tramwaju. Z samego dworca PKP do dworca PKS jest daleko, należy przejść przez Rynek, aby dojść do Galerii, gdzie obok niej znajduje się dworzec PKP. Czekałem tam na dworcu na autobus do Złotoryi. Autobus wyjechał z dworca z opóźnieniem 15 – 20 minut, co spowodowało, że miałem niewiele czasu, by zwiedzić kolejny punkt mojej trasy.
HISTORIA: Za czasów Bolesława II Krzywoustego istniał gród u podnóża Karkonoszy. W połowie XIII wieku do ówczesnej osady przybyło wielu niemieckich kolonistów. Około 1281 roku przyznano Jeleniej Górze prawa miejskie. W 1392 roku Jelenią Góra została włączona do Czech. W czasie panowania Jagiellonów miasto rozwijało się dzięki jarmarkom oraz przemysłu włókienniczego. Rozwój został zahamowany podczas wojny trzydziestoletniej – miasto było doszczętnie zniszczone. Po wojnie to było jedno z najbogatszych miast na Śląsku. W 1742 roku Jelenia Góra została włączona do Królestwa Prus. Wtedy upadł przemysł włókienniczy w mieście oraz okolicach. Pod koniec XIX wieku rozbudowano sieć linii kolejowej – w 1886 roku zbudowano linię kolejową do Zgorzelca, w 1887 roku do Wrocławia, do Kowar w 1882 roku, do Karpacza w 1896 roku, Szklarskiej Poręby w 1902roku i Lwówka Śląskiego w 1906 roku. Podczas II wojny światowej Jelenia Góra ocalała praktycznie w całości. 8 maja 1945 roku wyzwolono Jelenią Górę. Początkowo polska nazwa miała brzmieć Hyrszberg, ale w 1945 roku nadano miastu nazwę Jelenia Góra.
CO WARTO ZOBACZYĆ ?
- Rynek
- kościół Podwyższenia Krzyża św.
- kościół pw. NMP
- Ratusz
- Bazylika mniejsza pw. św. Erazma i Pankracego
- Cieplice – park zdrojowy
- Zamek Chojnik
CZY WIESZ, ŻE…
- W Jeleniej Górze znajduje się siedziba firmy farmaceutycznej „Jelfa”.
- Moim zdaniem jest to najczystsze miasto, w jakimkolwiek byłem.
- W Jeleniej Górze urodzili się m.in. Sylwia Katarzyna Bogacka – srebrna medalistka z IO 2016, Amma Omenaa Mensah, Tomasz Kammel, Artur Orzech, Piotr Skarga, Roman Żurek z kabaretu „Neo-Nówka” oraz Piotr Łuszcz „Magik”.