19 lutego 2019 roku
Po zwiedzeniu Warki i Góry Kalwarii zdecydowałem się zwiedzić dodatkowo Grójec i Tarczyn. Do Grójca dotarłem PKS-em z Góry Kalwarii. Od razu zacząłem zwiedzanie od dworca kolei wąskotorowej. Moim zdaniem linia kolejowa powinna zostać wyremontowana, bo ta linia ma potencjał turystyczny. Najlepiej wyremontować linię do samego Nowego Miasta nad Pilicą. Potem poszedłem na rynek i zastanawiałem, się czy zdążę jeszcze zobaczyć Tarczyn przed zmierzchem. Wsiadłem do autobusu i czekałem, niestety, w korkach pod Tarczynem.
HISTORIA: Pierwsze ślady osadnictwa na terenach Grójca datowane są na VII w. p.n.e. W XI-XII wieku Grójec był grodem kasztelańskim. Tytuł przeniesiono około 1250 roku do Czerska. Prawa miejskie Grójec otrzymał w 1419 roku z nadania księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. Miasto było zniszczone w 1656 roku podczas potopu szwedzkiego. W latach 1808–1815 Grójec wchodził w skład Księstwa Warszawskiego. W dniach 22–25 stycznia 1863 roku doszło do pierwszych wystąpień powstańczych. W 1863 roku na terenie gminy miały miejsce walki z wojskami rosyjskimi. 8 września 1939 roku do Grojca wkroczyli Niemcy do Grójca. 15 stycznia 1945 roku doszło do zajęcia Grójca przez Armię Czerwoną.
CO WARTO ZOBACZYĆ?
- Ratusz
- Kościół św. Mikołaja Biskupa
- Pomnik ks. Piotra Skargi przy kościele św. Mikołaja Biskupa
- Dworzec Grójeckiej Kolei Dojazdowej
CZY WIESZ, ŻE…
- Jabłka grójeckie zostały w 2011 roku wpisane do unijnego rejestru jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Rejon grójecki dostarcza około 40% polskiej produkcji jabłek.
BIBLIOGRAFIA
- wikipedia.org